Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Vytvoření bezplatného Apple ID

Bez Apple ID nemůžete na iPad instalovat žádné aplikace, a to ani ty které jsou zdarma. Apple ID je Váš osobní účet, na který jsou zaznamenávány všechny instalované aplikace, zakoupená hudba, filmy či knihy. Díky těmto záznamům si nemusíte ukládat žádná licenční čísla či instalační soubory. Každá aplikaci, která již jednou byla na Vašem iPadu nainstalována, může být opakovaně smazána a nainstalována znovu. Je to pohodlné a výhodné. Spousta placených aplikací bývá v rámci různých prodejních akcí nabídnuta krátkodobě zdarma. Pokud si však aplikaci nainstalujete právě v tomto období, nebudete za niž již nikdy platit – jednoduše je uložena k Vašemu Apple ID navždy.

Protože iPad je navržen jako osobní zařízení, také Apple ID je chápáno jako osobní. Proto obsahuje spoustu informací o konkrétní osobě – tedy o Vás. Jedním z velmi důležitých údajů je také informace o platební kartě, pomocí které lze provádět internetové platební transakce. Platební karta je jediný možný způsob placení za aplikace, hudbu a filmy.

Apple ID je ze strany společnosti Apple velmi silně zabezpečeno. Proto je také požadováno silné heslo, které musí být dlouhé minimálně 8 znaků, musí obsahovat čísla a kombinaci malých a velkých písmen. Dále je možné Apple ID zabezpečit sadou bezpečnostních otázek. Pokud však i přesto nechcete nechávat údaje o své platební kartě uložené, stačí je zadat vždy před nákupem a pak je opět vymazat.

Vždy však existuje možnost používat iPad s Apple ID, které nikdy nemělo zadáno číslo platební karty. Pomocí takového Apple ID pak můžete instalovat pouze bezplatné aplikace a případnou instalaci placené aplikace pak vyřešit pomocí tzv. darování z jiného účtu. Tento postup bude popsán dále.
Vytvoření Apple ID s číslem platební karty

Vytvoření Apple ID je jedním z kroků, který můžete provést během prvního zapnutí iPadu. V tomto případě není možné Apple ID zřídit bez zadání čísla kreditní karty, a proto je tedy možné, že jste tento krok přeskočili. Apple ID lze vytvořit na webové stránce https://appleid.apple.com/cz/. Na této stránce zadáte veškeré potřebné údaje, včetně bezpečnostních otázek. Vlastní Apple ID je označeno stejně jako Vaše e-mailová schránka, heslo však vždy nastavte jiné.

Vytvoření Apple ID bez čísla platební karty

Pokud se rozhodnete pracovat s účtem bez údajů o platební kartě, zahájíte jeho vytváření v aplikaci AppStore na iPadu. Vyberte si z nabídky aplikací libovolnou bezplatnou aplikaci a klikněte na tlačítko Free a následně Install. Budete vyzváni k zadání svého Apple ID nebo k možnosti vytvoření nového. Pak již postupujte podle pokynů. U výběru platební metody vyberte None. I u takto vytvořeného účtu lze kdykoliv údaje o platební kartě doplnit.

Správa Apple ID a další nastavení

Základní informace o svém Apple ID, zejména pak nastavení platebních informací, zobrazíte přímo v iPadu. V nastavení pak přejdete na položku iTunes a App Store. Po kliknutí na Apple ID vyberte možnost Zobrazit Apple ID.

Stáhněte si pomocí svého nového Apple ID aplikaci iBooks a na stránce Ke stažení pak kniho Začínáme s iPadem. V této knize najdete další základní postupy práce.

 
Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.