Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

NávodyNezařazené

Když už vás Kahoot nebaví, máte tady Blooket

Všechno dobré se se po čase okouká, a ani Kahoot není výjimkou. Stále je to skvělý nástroj pro oživení výuky, ale … čeho je moc, toho je příliš. Takže je čas pohlédnout se po něčem novém. Podobných nástrojů najdete na internetu celkem dost, nějakou formu hry dnes nabízí Quizlet, Quizizz, 99math, nebo třeba Arcademics. Hodně mě ale v poslední době baví Blooket. Důvodů je více, ale mezi ty hlavní patří možnost importu testů z Quizletu a velké množství typů her, které můžete na cvičeních postavit a celkově hodně hravá atmosféra nástroje.

Takže jak začít? Podobně jako u všech aplikací tohoto typu, musíte si vytvořit učitelský účet na stránce www.blooket.com. Hledejte velké modré tlačítko „Sign Up“. Využít můžete svůj Google účet, nebo klasicky přes e-mail. Vyberte roli Teacher a můžete začít. Velkou výhodou je možnost využít již hotové sady jiných uživatelů. Jejich počet prozatím není tak velký, jako v Kahootu, ale pomalu to roste. Před půl rokem, kdy jsem s Blooketem začínal, nebylo v češtině skoro nic. V době tvorby tohoto článku (červen 2022) už na většinu zkoušených klíčových slov (vyjmenovaná slova, rovnice, zlomky, …) nějaké testy najdu. Takže na rychlé vyzkoušení to stačí. Testy vyhledáte pomocí tlačítka „Discover“, rozkliknutím karty pak uvidíte obsah celé sady.

 

A teď to hlavní – spuštění. Pokud chcete hrát s celou třídou, využíváte tlačítko „Host“. Přejdete tak na výběr hry, kterou chcete nad sadou spustit. A tady začíná ta pravá zábava. Na výběr máte z několika typů her (v červnu 2022 jich bylo 13), každá hra má jiný charakter a hodnocení. U některých jde primárně o znalosti, někde vstupuje do hry náhoda, někde je nutná i určitá strategie.

Kliknutím na kartu hry se zobrazí základní popis. Z něj alespoň trochu poznáte, o co vlastně jde, kolik hráčů minimálně potřebujete a co rozhoduje o vítězství.

Ukažme si to na příkladu dvou her. Například jednoduché chytání ryb (Fishing Frenzy), ze kterého vyčtete, že záleží na rychlosti (Speed) odpovědí (tedy čím více správných odpovědí, tím více možností získat body) a na štěstí (Luck), protože každá ulovená ryba má jinou hmotnost a tak získané body jsou různé. No a občas taky vytáhnete botu.

Druhá hra Blook Rush je o rychlosti (Speed) a strategii (Strategy). V této hře opět díky množství správných odpovědí získáváte více možností bodovat, ale každá odpověď má hodnotu jednoho bodu a žáci se rozhodují, zda bod využijí na zvýšení svého bodového konta, nebo na vybudování obranného štítu proti jiným hráčům, kteří mohou jejich body „krást“. Z těchto dvou je tak Blook Rush trochu více spravedlivý. Nebojte se hry vyzkoušet, děti celkem rychle pochopí (na rozdíl ode mě), jak hra funguje a co je cílem. Navzájem si poradí.

Pokud tedy vyberete nějakou hru, spustíte ji pomocí „Host Game“, nastavíte jak dlouho se bude hrát (u mě se osvědčil spíše celkový čas, než cílová hodnota) a popřípadě další nastavení. Těm se zde budu věnovat později, nyní nám jde o rychlé spuštění. Kliknutím na „Host Now“ se vygeneruje jedinečný kód hry a žáci se mohou připojit. Vlastní hru pak spustíte tlačítkem „Start“

Až doteď jsme s žáky pracovali společně, nyní již každý hraje na svém zařízení. Na učitelském počítači se zobrazuje stav hry a průběžné pořadí. Po uplynutí času, nebo dosažení cílové hodnoty, se zobrazí tři žáci s nejlepším výsledkem. K dispozici ale máte i podrobnější zprávu o tom, jak vše probíhalo. Ve verzi zdarma vidíte u každého žáka poměr úspěšných a neúspěšných odpovědí, takže se dá celkem lehce odhalit ten, kdo jen tipoval.

 

Blooket rozhodně není určený pro klasické testování. Je to zábava, hra, oživení výuky. Všude tam, kde má smysl procvičovat opakované jevy (jednoduché příklady, slovíčka, gramatické jevy, převody jednotek, …). Na závěr roku ideální pro trochu jiné opakování. Nebojte se vyzkoušet různé tipy her, hrejte s dětmi, užijte si to.

Tento článek je jen ochutnávka. Blooket toho umí mnohem víc. Skvělá je možnost importu sad z Quizletu, žáci si mohou vytvořit vlastní účty a sledovat svůj pokrok, atd. Ale o tom později.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.