Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

iPad aplikaceNávodyNotes Plus

Jak přidat ručně psané poznámky do PDF

Soubory ve formátu PDF jsou obvykle chápány jako „uzavřené“ soubory, které jsou určeny jen pro čtení. Základní čtečky PDF souborů v počítači zvládnou navíc zvýrazňování textu a přidávání textových poznámek. Aplikace na iPadu však nabízí něco navíc. Podívejme se na zajímavý způsob práce s PDF v iPadu – použijeme PDF soubor jako papír, na který můžeme libovolně kreslit a doplňovat poznámky.

Budeme potřebovat aplikaci, která umí PDF převzít a obsahuje navíc nástroje pro ruční psaní. Nabízí se jich mnoho, uvedu ale tři:

  • Adobe Reader – aplikace, který je zdarma a nabízí základní nástroje pro psaní – na vyzkoušení ideální;
  • Notability – levná aplikace (aktuálně za 1.79 Euro) ze skupiny editorů pro tvorbu rukou psaných poznámek;
  • Notes Plus – moje nejoblíbenější aplikace, která udělá z iPadu poznámkový blok. Všechny obrázky jsou právě z této aplikace.

Jak tedy budeme postupovat? Nejdříve musíme dostat PDF do iPadu. To uděláte například tak, že si jej pošlete na mail, nebo uložíte do DropBoxu. Pak již stačí využít nabídku „Otevřít v …“ a odeslat PDF do požadované aplikace.

iPad si vytvoří kopii souboru a předá jej vybrané aplikaci. Původní PDF tak zůstane na svém místě a vy budete pracovat s nově vytvořeným souborem. V případě Notability a Notes Plus můžete z PDF vytvořit nový blok, nebo stránky vložit do již existujícího blok. V Adobe Readeru se přebere soubor jako takový – nelze jej tedy spojit s jiným či manipulovat se stránkami.

Na obrázku je vidět, jak Notes Plus vytvořil z předaného souboru samostatný blok označený ikonou Adobe PDF. V rámci bloku můžete importované stránky libovolně přesouvat, mazat či přidávat nové. Vložené PDF se chová jako podkladový papír. Můžete na něj libovolně psát kreslit nebo vkládat další obrázky a objekty.

A nakonec ukázka doplněného PDF souboru vlastními poznámkami.

 

 

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

Jeden myslel na “Jak přidat ručně psané poznámky do PDF

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *