Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Chytré studijní kartičky pomocí AI

Procvičování pomocí studijních kartiček je celkem oblíbená a funkční metoda, jak se rychle naučit nové pojmy, nebo si prostě jen zopakovat to, co už umíme. Je asi zbytečné tady připomínat nástroje, které to umí, za všechny jmenujme Quizlet. Jenže jak si nějak jednoduše vytvořit sadu kartiček na téma, které potřebujeme? No naštěstí je tady ta umělá inteligence …

Každý den se někde objeví upoutávka na nástroj, který využívá umělou inteligenci. Jestli tomu tak opravdu je, to asi nedokážeme zjistit. Ale pokud funguje, tak nám to vlastně může být jedno. No a na jeden takový jsem nedávno narazil. Jedná se o nástroj Wisdolia, který se instaluje jako doplněk do Chrome. Tento nástroj dokáže z libovolné internetové stránky vytvořit sadu studijních kartiček, a to dokonce i v češtině. Jeho použití je velmi jednoduché. Stačí si na vybrané stránce spustit doplněk a karty se vytvoří automaticky.

A rovnou můžete procvičovat. To ale není vše. Wisdolia dokáže vytvořené kartičky uložit pro další použití a dokonce je přenést do systému Anki. Pro generování jsem vyzkoušel jsem několik stránek, náhodně wikipedii, vlastní web, článek na novinkách a na 95 % byly vytvořené otázky smysluplné.

Pomocí nástroje Wisdolia však můžete vytvářet kartičky i z PDF souboru. V bezplatné verzi umí zpracovat jen 15 stránek, ale kdo by se toho chtěl učit víc, že?

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.