Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

NávodyNezařazené

Matematický text v Google dokumentech

Textový editor v rámci balíku GSuite – Google Dokumenty určitě stačí na základní editaci běžného textu. Pokud jej ale začnete více využívat ve výuce, tak brzy narazíte na některé chybějící prvky. Jedním z nich je určitě možnost vkládání matematického textu. Naštěstí má celý balík GSuite možnost instalovat doplňky. A na jeden takový se nyní podíváme.

Jedná se o doplněk Equation Editor ++, díky kterému ze vytvářet matematické vzorce a ty pak vkládat do textu. Matematický zápis můžete provádět nejen pomocí jazyka LaTeX, ale i pomocí jednoduchého editoru. Pokud tedy jazyk LaTeX neznáte, většinu práce za vás odvede právě tento doplněk. Chcete napsat zlomek? Stačí napsat lomítko, doplněk jej přeloží. A tak to funguje u většiny běžného matematického textu. A výsledek navíc ihned vidíte.

Pokud chcete hotový vzorec vložit do dokumentu, stačí kliknout na „Insert Equation into Document“ a ten se vloží jako obrázek. Doplněk však umí také již zapsané vzorce editovat. Stačí obrázek v textu označit a kliknout na „Import Saved Equation“

A jak jej do aplikace Dokumenty dostanete? Jednoduše. Stačí spustit Dokumenty a v nabídce Doplňky vybrat Získat doplňky. Ve vyhledávacím poli zadejte Equation a vyberte doplněk Equation Editor ++. Pak již stačí spustit instalaci. Uvedený postup platí pro osobní Google účet. Pokud využíváte GSuite pro vzdělávání, pravděpodobně bude muset instalaci provést váš administrátor, záleží ale na individuálním nastavení školy.

 

A malá ukázka, jak to vlastně funguje.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.