Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Co přináší nástroj iTunes U pro učitele?

Trvalo to docela dlouho, než byl systém iTunes U uvolněn pro kompletní využití v České republice. Stalo se tak až v lednu 2014. Do té doby jsme sice mohli používat materiály a záznamy přednášek z věhlasných světových univerzit, ale až nyní můžeme obsah také sami přidávat.

Nástroj iTunes U je takovým zastřešujícím prvkem pro vzdělávání s iPadem. Díky iTunes U kurzu můžete svým studentům předat kompletního průvodce studiem včetně všech potřebných studijních zdrojů.

Studijními zdroji jsou v tomto případě:

  • textové materiály (běžný office formát a pdf);
  • elektronické texty (ePub, iBooks Author);
  • zvukové záznamy a video nahrávky;
  • odkazy na aplikace;
  • odkazy na web.

ukolyStudent si do svého iPadu stáhne kurz, tedy osnovu podle které má pracovat. V této osnově si může velmi jednoduše zatrhnout ty úkoly, které již splnil. Do iPadu si také může stáhnout všechny materiály – pro studium tak není nutné být připojen k internetu. Kurz na žákovském iPadu však slouží také jako zápisník. Student si může ke kurzu psát libovolné poznámky. Tyto poznámky jsou vždy navázány na ten úkol, který žák právě plní. V případě zvukových či video nahrávek se poznámky ukládají také s časovou značkou. Student tak může sledovat záznam přednášky a k nejasným místům si doplňovat otázky. Při dalším prohlížení je tak možné “skočit” přímo na nejasné místo v nahrávce.

Pokud je součástí kurzu také elektronická kniha, provážou se poznámky doplněné v aplikaci iBooks.

Každý zaregistrovaný uživatel získá pro své kurzy zdarma 20 GB prostoru. Apple již nyní umožňuje v České republice registraci školám, pro které je zdarma neomezený úložný prostor. Pro školy se tak nabízí poměrně zajímavá možnost získat zdarma e-learningové prostředí pro své žáky bez nutnosti jeho instalace a následné správy.

Návod, jak začít vytvářet iTunes U kurz si můžete stáhnout zdarma do svého iPadu. V dalších pokračováních tohoto článku si postupně probereme jednotlivé kroky jak s iTunes U pracovat.

 

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

Jeden myslel na “Co přináší nástroj iTunes U pro učitele?

Komentáře nejsou povoleny.