Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Blog

iPad se do školy nehodí …

Alespoň takový je názor úředníků MŠMT, kteří připravovali Výzvu 51 (Výzva pro Oblast podpory 1.3 v rámci čerpání peněz z EU). Tato výzva směruje do českých základních a středních škol 600 miliónů korun, které jsou určeny na vzdělávání ředitelů, učitelů a metodiků ICT v oblasti moderních technologií a jejich cíleného použití ve výuce. Pro tento účel si každá zapojená škola může zakoupit až 20 zařízení (tablet, netbook či notebook).

Až potud tleskám. Další vzdělávání učitelů je nezbytné a stávající prostředky jsou téměř nulové. Úředníci dokonce umožnili ředitelům škol vlastní volbu platformy, což opět zní dobře. KDE JE TEDY HÁČEK? Tady:

vyzva51

Toto je tabulka, kterou se musí žadatel řídit při nákupu zařízení. Tablet musí mít 2 GB vnitřní paměti. Tečka. Ani slovo o konektivitě (wifi či bluetooth), ani slovo o typu dotykové vrstvy, ani slovo o dostupnosti výukových aplikací, ani slovo o výdrži baterie, ani slovo o připojení k projektoru (!! Jedná se o tablet pro učitele !!).

V praxi jsou tímto požadavkem odstaveny VŠECHNY tablety firmy Apple (a to i nejnovější modely!). Co na tom, že tato firma má téměř 50 % trhu. Co na tom, že tato firma nabízí školám ZDARMA neomezené úložiště pro učební materiály a kurzy (iTunes U). Co na tom, že tato firma poskytne ke každému tabletu ZDARMA kancelářský balík iWorks včetně cloudového úložiště a webové aplikace. Zkrátka jedním parametrem je odstavíme a hotovo.

Jsem idealista a chce se mi věřit, že tento parametr se do tabulky dostal z neznalosti věci. Každý operační systém pracuje s pamětí jinak a tento parametr (na rozdíl od úložného prostoru) jednoduše srovnat nelze. Operační systém iOS je zkrátka jiný a pro svůj běh tolik paměti nepotřebuje. Ve všech testech patří tablety iPad mezi jedny z nejlépe hodnocených bez ohledu na paměť RAM.

Sám používám iPad 2, který má pouhých 512 MB a jeho výkon je naprosto dostačující. Jako učitel jsem prozatím nenarazil na žádnou aplikaci nebo činnost, při které by mě tato hodnota omezila.

Byl bych rád, kdyby mi někdo odpovědný mohl vysvětlit, proč nelze iPad jako pomůcku učitele použít. Tento dotaz jsem položil (mailem 7. 4. 2014) osobě uvedené jako kontaktní osoba této výzvy, bohužel prozatím jsem žádnou odpověď nedostal. Na uvedený telefonický kontakt jsem se snažil cca 10x dovolat, ale nikdo telefon nezvedá.

 

 

 

 

 

 

 

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

Jeden myslel na “iPad se do školy nehodí …

Komentáře nejsou povoleny.