Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Nezařazené

Velký update iMovie pro iOS

Poslední update aplikace iMovie pro iOS můžeme označit za velký. I když na první pohled po aktualizaci žádnou změnu nepoznáte (kromě úvodního upozornění :-)), nových funkcí je dost a jsou trochu ukryté. Což ostatně odpovídá konceptu jednoduchého a jasného ovládání, kdy běžné= funkce máte přístupné přímo z hlavního panelu a specialitky si musíte najít. Takže co je nového?

Podpora klíčování (Green Screen), kdy jednoduše odstraníte zelené pozadí a místo něj vložíte film nebo video. Můžou tak vznikat zajímavé projekty. Dopodus jsme na iPadech používali aplikaci Green Screen by DoInk, ale nyní lze jednodušší projekty řešit přímo v iMovie a zadarmo. Inspirace, co lze pomocí funkce klíčování vytvářet najdete třeba na stránkách iPadvevýuce.cz. V iMovie můžete nastavit intenzitu filtru a použít 4 bodovou masku k výběru vkládané oblasti. Bohužel není možné klíčovaný obraz zmenšit či zvětšit, což považuji za poměrně velký nedostatek.

Nová sada hudebních podkladů. Nově najdete přibližně 80 nových hudebních podkladů, rozdělených do kategorií Pop, Hravá hudba, Oddychová, Sentimentální, Retro, Akční, Svátky a události a klasická tematické. No konečně! Tohle chybělo. Těch 8 podkladů, které mělo iMovie vždy se už nedalo poslouchat.

Vložení obrázku s průhledným pozadím. Tato funkce vloží obrázek jako překryv přes aktuální obraz. Pokud nemáte obrázek s průhledným pozadím, můžete v iMovie přímo určit průhlednou barvu. Takže třeba fotku s bílým pozadím jednoduše použijete, jen ukážete na bílou barvu a je hotovo. Bohužel ani zde není možné obrázek přesouvat či měnit jeho velikost. Takže pokud by to mělo sloužit jako vodoznak s logem dole v rohu, musíte si vyrobit předem obrázek s rozměrem celého obrazu a ten tam vložit. Nešikovné.

Vkládání obrázků jako obraz v obraze. Tato funkce opravdu chyběla. Obraz v obraze v iMovie vždy byl, ale k vložení šlo použít jen video. Nyní to jde i s obrázkem. To je skvělá funkce.

U vkládání obrazu do obrazu lze zrušit rámeček (okraj).

Při návratu do iMovie z jiné aplikace se konečně vrátíte do posledního rozpracovaného projektu. Dříve jste se vraceli na úvodní seznam projektů Tohle je taky docela příjemné.

Podpora ClassKit, pokud používáte školní sdílené iPady a aplikaci Škola. Prozatím zejména spoliupráce učitele a žáka při předávání videa.

Končí podpora iMovie Theater. Pokud jste nějaké projekty uložené měli, najdete je pod ikonou tří teček. Nově už do Kina nic neuložíte, musíte použít iCloud Fotky.

To je to hlavní, jasně že je tam i oprava nějakých chyb a optimalizace, ale tak to asi vždy. Aplikaci iMovie mám za jednu z mých nejoblíbenějších, po aktualizaci se zase vyšplhala o nějaká místa nahoru.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.