Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Trailer v iMovie

Jednou ze zajímavých funkcí aplikace iMovie je tvorba traileru (česky upoutávky). Je to velmi jednoduchý nástroj s efektním výsledkem a určitě se dá velmi dobře využít i ve výuce. Hezkou ukázkou je například práce žáků ze ZŠ Planá nad Lužnicí, kdy žáci vytvářeli v hodinách dějepisu upoutávky na známé české značky. U nás na škole jsme poprvé vyzkoušeli využít upoutávku jako doplněk klasického zápisu do čtenářského deníku s žáky 6. třídy. 

A právě díky tomu, že samotná technická tvorba je velmi jednoduchá, máte jako učitel čas a prostor zaměřit se na správné sestavení příběhu. Každá upoutávka má totiž pevně daný počet snímků a textových polí. Žáci tak musí hodně přemýšlet o tom, jak fotografie, videa a titulku sestaví. Mě při tvorbě pomohla jednoduchá pomůcka – vytištěné PDF soubory se scénářem každého traileru. Jejich autorem je Tony Vincent a nabízí je ke stažení na svých stránkách. Jsou sice v angličtině, ale třeba se najde nějaký dobrovolník a nabídne jejich českou verzi :-).

V hodinách jsem zvolil následující postup:

  1. Probrali jsme žáky co to je trailer, jak se vyrábí a podívali se na pár ukázek na Youtube.
  2. Žáci se rozhodli pro knihu, kterou budou zpracovávat a typ traileru, která budou chtít využít. Všechny tyto informace mi uložili pomocí Google formuláře do tabulky a já mohl na další hodinu pro každého vytisknout prázdný scénář. Zároveň si napsali číslo tabletu, se kterým budou pracovat. Používáme sdílené iPady a tak jsme zkrátili čas jejich hledání v dalších hodinách.
  3. Na další hodině tvořili příběh a hledali fotografie. Tady se vyplatila spolupráce s vyučujícím českého jazyka, který trochu zasahoval do příběhu a správných formulací.
  4. A nakonec žáci vše seskládali do iMovie.

U některých trailerů je v jednom bloku mnoho fotografií bez textového titulku. Nabízí se tak například možnost vyrobit si pomocí nějaké aplikace (Skitch, Adobe, Hello Color Pencil) obrázek s textem a získat tak možnost mít v upoutávce více textu. Zatím mám za sebou první pokusy, postup bude nutné trochu „utřepat“ a více žákům pomáhat při sestavování scénáře.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

4 komentáře: „Trailer v iMovie

  • Dobrý den, po přechodu na iPadOS mi iMovie hází při přehrávání výsledného projektu (traileru i filmu) všechny fotky a videa jako černou barvu. Nesetkal jste se s tím někdo? Hází mi to i po aktualizaci na iPadOS 13.1.2. Koukal jsem všude možně na webu, ale řešení této chyby se věnují pouze v souvislosti s aplikací na MacOS, což je něco jiného. Nevíte někdo, jak na to?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *