Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

AplikaceNávodyNezařazené

Robotíme s iPadem

Robotika je nyní velmi aktuální téma, není snad jediná učitelská IT konference, kde by se o robotech nemluvilo. Nakonec i v nově vytvořených učebnicích pro obor informatika se s robotikou počítá, dokonce velmi intenzivně. Roboty je však nutné nějak ovládat, a tady se naplno ukazuje výhoda tabletů. Ona totiž klasická počítačová učebna není pro práci s roboty zcela ideální. Je zde obvykle málo prostoru a třeba i propojování robotů s počítači umístěnými uvnitř speciálních stolů pomocí kabelů není tak úplně jednoduché.

Většina robotických pomůcek je dnes schopna komunikovat pomocí bluetooth, tedy s každým běžným tabletem či telefonem. K výuce tak stačí jakýkoliv volný prostor – tělocvična, chodba, vestibul školy, kam si veškeré pomůcky jednoduše přivezeme. S výukovými roboty však přichází ještě jeden problém – jaký model vybrat? Většina z nás se asi setkala se systémem Lego Mindstorm v různých verzích.

Jedná se o úžasně propracovaný systém, který má však jednu velikou nevýhodu. Hodně času vám zabere samotná stavba funkčního robota, stačí drobná chyba v sestavení a robot nebude po mechanické stránce úplně funkční, a také množství drobných součástek je ve škole těžké udržet v jedné krabici. K samotnému programování se tak mnohdy s žáky ani nedostanete. Pokud si představíte běžnou 45 minutovou hodinu s žáky s rozdílným zájmem o obor, nemáte šanci něco rozumného zvládnout. Tento systém se tak často používá v zájmových kroužcích.

Mnohem jednodušší je sada Lego WeDo 2.0. Jedná se o jednodušší koncept, kdy se dá základní funkční model sestavit během několika minut a pak se již žáci věnuji samotnému programování. Pokud využíváte aplikaci pro iPad, jsou návody k sestavení přímo její součástí. Aplikaci tak můžete použít i jako průvodce pro žáky.

Já mám ale rád ještě jednodušší řešení a hodně jsem si oblíbil robotické koule Sphero. Tady se totiž můžeme soustředit skutečně jen na algoritmizaci a programování. Robotická koule je mechanicky velmi odolná, vodotěsná a je vybavena sadou polohových senzorů. Dá se ovládat několika způsoby – od jednoduchého ovládání ve stylu autíčka na dálkové ovládání, přes kreslení trasy, blokové programování až po zápis pomocí Javascriptu. Vyhovuje mi hlavně to, že vlastní zahájení práce (start aplikace v iPadu a připojení robota) mi s celou třídou trvá řádově minuty.

Na trhu existuje spousta dalších robotických pomůcek. Jmenujme například Ozoboty, Dash, M-Bot, … Já bych se ale rád v následujících článcích podělil o své zkušenosti s roboty Sphero, které jsem ve výuce sesbíral za posledního půl roku. A budu rád za každé komentáře a srovnání s jinými robůtky …

… pokračování příště

 

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.