Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Robotíme s iPadem a Sphero

Následující řádky jsou určeny těm, kteří se zajímají o práci s robotickou koulí Sphero. Postupně bych se rád podělil o zkušenosti s jejich využíváním ve výuce, zejména na základní škole. Začneme aplikací, která je pro jejich ovládání určena. Jedná se o aplikaci Sphero Edu, která je k dispozici jak pro iPady, tak pro tablety s Androidem. 

Aplikace je poměrně jednoduchá, není nutná žádná registrace, i když je v úvodu nabízena.

Aplikace je rozdělena na 4 základní záložky (v dolním řádku), zajímat nás budou hlavně záložky Programs a Drive. Zde se odehrává vlastní ovládání robota. Na úplný začátek asi použijete záložku Drive, díky které se přepnete do režimu připojení. V seznamu uvudíte všechny dostupné roboty v okolí a sílu jejich signálu. Lehce tak tedy odhadnete, který je ten Váš. Pokud jich máte více, je dobré si nejdříve robota odnést někam dál a pak teprve spustit připojení. Pokud máte připojeno, můžete pomocí zobrazeného panelu robota ovládat jako autíčko na ovládání. Je to dobrá motivační část. Žáci pochopí, jak vlastně robot jezdí, že má nějakou setrvačnost, rychlost atp.

Zde ale přichází první důležité upozornění. Robot se pohybuje relativně vzhledem k uživateli. Proto je nutné mu nastavit tzv. Aim (nulový směr). A protože to je činnost, kterou je nutné udělat při každém novém propojení, připravil jsem návod k vytištění, můžete jej klidně použít a nechat umístěný ve své učebně.

Doporučuji tuto činnost s žáky několikrát vyzkoušet. Postavit jednoduchou dráhu k projetí, určit start a cíl, vyzkoušet co robot udělá po nárazu (většinou je nutné Aim znovu nastavit), atp. Bude se jim to hodit při vlastním programování.

Aplikaci Sphero Edu pro svoje zařízení si stáhnete ze stránek výrobce.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.