Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

NávodyNezařazené

Nudné QR kódy

Taky máte pocit, že vypadají všechny QR kódy stejně? Aby taky ne. Je to jenom změť černých čtverečků a jak se v tom má pak jeden vyznat? Ale nevadí, od toho tu jsou čtečky, které si s tím poradí. Kterou používám nejraději jsem už psal dříve. K jejich tvorbě pak s oblibou využívám stránku www.qrgenerator.cz. Ale o tom tento článek není. Chci vám ukázat, jak si vytvořené QR kódy trochu odlišit.

Celý vtip je v tom, že QR kód počítá s možným poškozením a proto je v něm informace uložena vícekrát. Jedná se o opravný mechanizmus v algoritmu rozpoznávání. To nás nemusí až tak zajímat. Využít toho ale můžeme, a to tak, že do části vytvořeného kódu vložíme obrázek. Třeba takto:

QR_quizlet_logo
Problémem je najít tu správnou míru. Kolik informací lze ještě zakrýt, aby QR kód fungoval? To už musíte vyzkoušet sami, ale jedno doporučení vám dám. Při vytváření QR kódu si můžete nastavit úroveň korekce (L, M, Q, H). Typ L (low) znamená, že v QR kódu je minimum opravných informací a zakrýt tak můžete jen velmi malou plochu. V případě typu H (high) je naopak QR kód vybaven vysokým množstvím opravných dat a zakrýt tak můžete plochu výrazně větší.

Pro představu jsem vytvořil dva QR kódy, které odkazují na tyto stránky a vložil do nich bílou plochu pro případné logo.

Záleží ale také na kvalitě čtečky. Osobně mám vyzkoušenou čtečku od společnosti Seznam, která si obvykle poradí i se špatným osvětlením, vzdáleností či poškozením QR kódu.

A ještě jedna poznámka. QR kódy vytvořené s korekcí H nemohou obsahovat takové množství informací, jako kódy s korekcí L. Hodí se tak spíše na odkazy a krátká sdělení.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

Jeden myslel na “Nudné QR kódy

Komentáře nejsou povoleny.