Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Socrative bez přihlašování (učitelův hack #3)

Článek je neaktuální. Popisovaná funkce byla přesunuta do placené verze (1/2018).

Socrative patří mezi jeden z mých nejoblíbenějších nástrojů, i když Kahoot! se na něj zdatně dotahuje. Ale pro rychlé zmapování znalostí žáků je právě Socrative výborný. Článků na toto téma najdete na mém webu již několik. Dnes chci popsat způsob, jak co nejrychleji žáky do mé virtuální třídy.

Mezi učiteli je nejčastěji používaný způsob klasického zadání názvu třídy. Žáci si tedy spustí prohlížeč a zadají adresu www.socrative.com (popřípadě spustí aplikaci Socrative Student) a pak zadají název třídy. Tohle sice funguje, ale zejména u mladších žáků je toto zadávání poměrně zdlouhavé. Pokud pracujeme na tabletech, trvá napsání adresy v prohlížeči ještě déle. A ještě horší je to v případě žákovských mobilů.

Socrative však nabízí možnost přímého vstupu do konkrétní virtuální třídy. Tato možnost není moc popisována, ale funguje. Jde o to, že název třídy zadáte přímo do internetové adresy. Konkrétně se jedná o následující kód:

http://b.socrative.com/#join-room/ipadvetride

V mém případě je název třídy v Socrative „ipadvetride“. Na jeho místo musíte umístit svůj název.

Jeho přepisování by bylo ale ještě složitější, proto jsem celou adresu přetvořil do QR kódu (jak s kódy pracovat jsem popisoval v jiném článku). No a nyní stačí, když mají žáci na svém telefonu či tabletu QR čtečku (doporučuji tu od Seznamu) a je hotovo. Alternativně mám tento kód uložen na svých stránkách či na nástěnce Paddlet.

 

QR kód mám vytištěný a zalaminovaný a pak uložený na webu. Před testem stačí promítnout, popřípadě projít třídu s QR kódem v ruce. Z praxe je zrychlení poměrně výrazné.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.