Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

NávodyNezařazené

Bezplatné multimediální zdroje pro … cokoliv

Každý občas potřebujeme pro své projekty nějaký ten obrázek, video, nebo zvuk. S obrázky je to dnes už celkem jednoduché, umělá inteligence toho zvládne dost za nás, jak si můžete přečíst u Petry Boháčkové, nebo u Pavla Hodála. Co ale s tím ostatním? Naštěstí tady máme pořád dost zdrojů klasického charakteru. Jedním z nich je i Mixkit.

Tento webový projekt společnosti Envato nabízí přístup k rozsáhlé knihovně volně použitelných a bezplatných multimediálních zdrojů, mezi které patří krátké videoklipy, hudební soubory, zvukové efekty a šablony pro větší videoprojekty. Licence Mixkit umožňuje využití všech materiálů bez uvedení zdroje a je možné je využít v podstatě k libovolnému účelu. Tohle platí v době psaní článku, určitě se před každým použitím přesvědčte, že jsou podmínky licence stále stejné, jsou uvedeny u každého zdroje.

A co tedy máte na Mixkitu k dispozici? Pojďme postupně.

Stock Video Clips jsou krátká videa volně využitelná ve vašich projektech. Jsou rozděleny do mnoha kategorií, mezi základní patří: příroda, životní styl, podnikání, zvířata, jídlo, doprava, pozadí, záběry z dronu, zelené plátno, Vánoce, hudba, světlo a mnoho dalších. Klip si stáhnete ve formátu MP4 v kvalitě HD Ready nebo Full HD.

Stock Music obsahuje celé hudební skladby, můžete filtrovat podle typu nálady (Tajemné, Romantické, Hladké, Rázné, Veselé, Smutné, Klidné, Agresivní, Povznášející, Rozmarné, Dramatické a Strašidelné), nebo hledat podle klíčového slova – tagu, kterým jsou skladby označeny. Skladby stahujete ve formátu MP3, občas jsem narazil i na WAV.

Sound Effects je knihovna krátkých zvukových klipů, opět rozdělených do různých kategorií. Zde stahujete většinou ve formátu WAV.

Video Templates obsahuje šablony pro produkty Premiere Pro, After Effects, Final Cut Pro a DaVinciResolve. Zde si stahujete vždy soubor v příslušném formátu dané aplikace.

P.S. Úvodní obrázek byl vytvořen umělou inteligencí 🙂

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.