Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Nezařazené

Životní cyklus iPadu

Na každém školení dříve či později padne otázka “A jak je to s životností iPadu? Jak dlouho to vydrží a bude jeho výkon za rok za dva dostatečný?”. Bohužel stále na tuto otázku nemůžu odpovědět, protože i můj nejstarší iPad pořád funguje, právě dostal novou aktualizaci operačního systému a baterka nejeví známky únavy. Rozhodl jsem se provést malý test použitelnosti a zde přináším jeho výsledky.

Předmětem testu bude iPad 2, 16 GB, model wifi. Zakoupen byl jako nový 15. 12. 2011 a používán od večera 24. 12. 2011 :-). iPad byl v provozu každý den naplno. Do dubna 2012 jsem ho používal jako hlavní školící a pracovní nástroj, v dubnu 2012 jsem si pořídil variantu s 64 GB a iPad 16 GB dostal syn. Od té doby je v jeho péči, opět používán denně a to velmi intenzivně v průběhu celého dne (ze zdravotních důvodů nebyl syn ve škole, takže se pomocí iPadu připojoval do hodin, používal ho ke čtení, k zábavě, zkrátka celodenní provoz). Takto byl iPad používán do července 2014 a nyní ho mám jako záložní kousek na testování aplikací, jako časomíru na školení atp. Shrnuto – od 1/2012 do 7/2014 každodenní plný provoz – tedy 2 a půl roku !!, od 8/2014 funguje jen příležitostně. Nikdy neservisován.

V září 2014 jsem provedl úplně reset zařízení a aktualizoval jej na nejnovější verzi operačního systému IOS 8. Docela mě překvapilo, že Apple pro tento stroj aktualizaci uvolnil, přece jen je to zařízení staré téměř 3 roky. Ale za zkoušku to stojí. A jaký je výsledek?

Při běžném provozu nejsou znát žádné zásadnější záseky či zpomalení. Jsem sice zvyklý na nejnovější iPad mini s Retinou, ale při práci s iPadem 2 nijak netrpím. Vypnul jsem paralax efekt a omezil animace a průhlednost – odezva systému se tak dostala na standardní úroveň. Prohlížení internetových stránek je plynulé, funguje i nové přepínání mezi panely, opět s normální odezvou.

Pokud jsem zaznamenal zpomalení, tak je to při vyvolání multitaskingu, tady je znát cca vteřinové zaváhání. Také spouštění aplikací je pomalejší.

Nový operační systém opět ukousl něco z kapacity vnitřního úložiště, takže k dipozici je po čisté instalaci pouze 12,2 GB volného místa. To není mnoho, bude nutné trochu přemýšlet o nainstalovaných aplikacích a ve škole pak více využívat MDM pro správu profilů.

Jak vypadá reálně práce s dva a půl roku starým iPadem a nejnovějším operačním systémem jsem zaznamenal na video. Nic není dopředu nastaveno, jedná se o reálný záznam:

A jak je to s baterií? Prozatím jsem neprováděl klasický test celodenního používání, na ten se chystám později. Takže spíše jen konstatování jak je na tom za poslední týden testovaný iPad. Podle výpisu z nastavení je jeho využití 5 hodin 52 minut, pohotovostní doba 7 dnů a 13 hodin a aktuálně ukazuje 55 % kapacity baterie. Nejvíce ukrojilo nahrávání časosběrného videa – 29 %.

Správný test by měl mít i závěr – Podle mého subjektivního názoru je iPad 2 s iOS 8 normálně využitelné zařízení. Náročný uživatel jistě nebude nadšen, nějaké mouchy se najdou a rychlost už není nejvyšší. Ale na zařízení, které je staré 3 roky to není vůbec špatné. Má před sebou ještě minimálně rok života s nejnovějším operačním systémem, takže reálná životnost se dostane na 4 roky.

Jak je to reálně s baterkou uvidíme po delším testu, ale když opráším staré zvyky z používání notebooku (snížit jas, vypínat wifi když ji nepotřebuji, zhasínat displej při každé větší pauze, …), neměl by být jeden den provozu problémem.

 

 

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

7 komentářů: „Životní cyklus iPadu

 • Bohužel, moje zkušenost je odlišná, což je dáno starším typem, který používám. Mám iPad první verze, na kterém mohu provozovat pouze iOS 5. Novější verzi Apple neumožnil. Aplikace běží relativně dobře (tedy pouze ty, které mohu nainstalovat pro tento iOS), ale jejich spouštění trvá dnes opravdu dlouho. Psaní na klávesnici má zřetelnou latenci (někdy, někdy je to bez větších problémů). Baterie je ale stále ve skvělé kondici, tedy i po 4 letech každodenního používání. Největší problém je padání aplikací, které je ovšem poměrně časté. Android občas také padá, tablet s Win 8.1 velmi málo.
  ON

  Reagovat
  • Adekvátní srovnání by bylo: tablet s Win 8.1 vs. iPad s iOS 8.0.1.

   Reagovat
 • David: MDM je Mobile device Management, tedy vzdálena správa zařízení a umožňje mimo jiné nastavit na dálku iPad podle předem sestaveného profilu, tedy třeba i jaké aplikace tam mají být. Stačí když je iPad kdekoliv na wifi.

  ON: iPad první generace je už skutečně starý. Byl pŕedstaven v lednu 2010 a vlastně se jednalo o první komerčně úspěšné zařízení svého typu. Já jsem testoval druhou generaci – iPad 2.

  Reagovat
 • Zminovat zde iOS 5 a porovnavat jeho chod mi prijde jako srovnavat android 2.1, 2.2., nebo windows phone 7. Pokud se bavime o iOS 8, ktery je zminen v clanku, bylo by vhodne, najit napr. Galaxy Tab 10.1, ktery je stejne stary. Jenze na nem uz dnes nejnovejsi android nevychazi. Nebo najit tri roky stary tablet na windowsu, ale jak patram v pameti, v te dobe snad ani zadny nebyl. Ale mozna se pletu. Rozhodne ale pokud byl, zajiste tak stary pristroj nedisponuje dnes nejnovejsim win 8.1 pro tablety. Naproti tomu 3 roky stary iPad 2 nejnovejsi system ma.

  Reagovat
 • This post is on 12 spot in google’s search
  results, if you want more traffic, you should build more backlinks to your
  articles, there is one trick to get free, hidden backlinks from authority forums, search
  on youtube; how to get hidden backlinks from forums

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *