Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Ukazovátko na displeji iPadu

Pokud používáte iPad k prezentování pomocí zrcadlení obrazu, tak možná také postrádáte jednu zásadní věc. A tou je zvýraznění toho, kde se dotýkáte displeje. Při klasické prezentaci pomocí Keynote nebo Powerpoint to ani tak nevadí, protože máte k dispozici vestavěné nástroje ukazovátka. Ale pokud zrcadlíte přímo obrazovku iPadu a ukazujete například práci s aplikací, tato funkce výrazně chybí. A třeba při práci s Geogebrou se pak jedná o téměř zásadní problém. Bohužel nemá iPad přímo funkce zvýraznění doteku, jak ji známe například z Androidu. Můžeme si ale pomoci malým trikem.

A tím je využití jedné z funkcí Zpřístupnění, tedy sady nástrojů pro osoby s hendikepem. Jedná se o funkci Assistive Touch, která na displej iPadu umístí malé tlačítko. Tím se dá libovolně pohybovat a využít jej právě jako ukazovátko. Toto tlačítko se navíc umí automaticky schovávat ke kraji iPadu a měnit svou průhlednost, když jej nepoužíváte. Osobně mám nastavenu hodnotu „Neprůhlednost v nečinnosti“ na 21 %.

Další možností je nastavit si další funkce tlačítka, konkrétně jak se má chovat při krátkém či dlouhém stisku nebo při poklepání. I zde přidám svou radu – při dlouhém stisku mám nastaven zámek rotace, aby se mi neotáčel obraz při prezentování na projektor.

Ukázka zapnutí funkce Assistive Touch (a zároveň demostrace jak to vlastně vypadá v praxi :-))

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.