Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Blog

Učitelský summit 2012

Poslední březnový den proběhl na International School of Prague druhý ročník Učitelského summitu zaměřeného na využití iPadu ve škole. Společně s Tomášem Hamplem jsem moderoval workshop iPad na střední škole. Jak na mě akce celkově působila? Skvěle. Na akci bylo registrováno přes 150 účastníků a nakonec jich dorazilo asi 130, což je na sobotu docela dost.

Dopolední část byla spíše prezentační a větší část vedl Petr Mára se svým pohledem na to, co nového přináší Apple do vzdělávání. Stejně jako mě a asi mnoho dalších –  i jeho zaujal iBooks Author, tedy nástroj pro tvorbu multimediálních učebnic pro iPad. Je to skutečně nástroj s velkými možnostmi, otázkou jen zůstává, kdy a jestli vůbec se dostanou iPady mezi žáky v takovém množství, aby se tvorba vyplatila. Pořád jej však můžeme použít pro přípravu hodně lepších prezentací pro výuku. Ve spojení s poznámkami a vytvořením studijních karet přímo v iBooks na iPadu je to ideální nástroj přímo do hodiny.

Zbytek dopoledne byl klasický – představení sady iWorks a pár známých aplikací (díky Virtual Roma už jsem viděl celý Řím). Prezentaci měl ještě Daniel Preisler (ZŠ Česká Kamenice) a Lenka Říhová (Speciální škola Poděbrady).

Workshopy jsem bohužel neviděl – běžely současně, náš se opět protáhl a nestihl jsem ani na chvilku odběhnout. Škoda, snad příště. Náš byl věnován iPadu na střední škole. Střední školy ještě s iPady moc nepracují, takže většina našich účastníků používala iPad poprvé. Nezbyl na nás projektor s HDMI, Apple TV tak zůstalo v krabičce a na promítání jsme si s Tomášem přepínali kabel. Už jsem to dlouho nepotřeboval a je to otrava. Už nikdy nechci prezentovat bez Airplay!

Seznam aplikací z našeho workshopu.

Finální video ze summitu.

 

 

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.