Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Třída 2.0 – Co umí Apple Classroom

Když před rokem Apple pustil do AppStore aplikaci Třída, mohli jsme jen závistivě sledovat postřehy zahraničních kolegů, jak jim tato aplikace pomáhá ve výuce a v ovládání žákovských iPadů. Provoz aplikace byl vázán na registraci školy v systému Apple School, který byl bohužel donedávna v České republice nedostupný. Nyní je ale situace jiná. Koncem roku 2016 se naše republika dostala na seznam zemí, ve kterých je možné využívat všechny nástroje určené pro školy a tak je čas podrobně prozkoumat aplikaci Třída v praxi.

Možná že vynucené zpoždění v nasazení aplikace Třída je pro nás vlastně výhodou. Na konci března vyšla aktualizované verze 2.0, která přinesla mnoho změn a zjednodušené nasazení. Zatímco původní verze striktně vyžadovala nasazení systému MDM, novou verzi aplikace lze používat i bez něj. Nevyužijete sice všech výhod a funkcí, ale pro úvodní vyzkoušení aplikace to zase až tak nevadí.

Takže jdeme na to. Prvním předpokladem je aktualizace všech používaných iPadů na iOS 10.3. Reálně tak můžete pracovat pouze s novějšími iPady. Starší verze již bohužel nejsou podporovány. V systému iOS 10.3 je zapracována podpora funkcí aplikace Třída pro studentské iPady. Což je velká výhoda, protože vlastní aplikaci tak instalujeme pouze na učitelský iPad.

‎Classroom
‎Classroom
Developer: Apple
Price: Free

Na učitelském iPadu pak vytvoříme třídu (skupinu) a žáci se do ní přihlásí pomocí kódu. Učitel ve svém iPadu vidí seznam přihlášených žáků a může individuálně pracovat s každým žákem, resp. s jeho iPadem. K dispozici má následující funkce:

 • spuštění libovolné aplikace (která je na žákovském iPadu nainstalována);
 • otevřít prohlížeč Safari na konkrétní stránce;
 • úplně uzamknout žákovský iPad;
 • vypnout zvuk;
 • zobrazit si obrazovku žákovského iPadu;
 • poslat obraz z žákovského iPadu na Apple TV.

Tyto nástroje lze použít hromadně (společně pro všechny iPade ve skupině), nebo jednotlivě pro každého žáka. V rámci celé třídy si můžete vytvářet i skupiny.

Drobnou nevýhodou je to, že pokud nejsou iPady pod MDM správou, může žák v nastavení vypnout učitelský dohled.

Vytvořená třída (skupina iPadů) se navíc zobrazuje i v běžné nabídce AirDrop. Výrazně se tak zjednodušuje rozesílání souborů žákům.

Všechny popsané funkce fungují bez nutnosti mít iPady ve správě nástrojem MDM. Pokud jej však máte, výrazně se zjednodušuje zařazování iPadů do tříd, žáci nemají možnost vypnout kontrolu svého zařízení a v neposlední řadě můžete na iPady hromadně instalovat požadované aplikace.

Brzy se podíváme podrobněji na jednotlivé funkce. Aplikaci se budeme také věnovat na jednom z workshopů na Letní škole 2017 – Tvoříme s iPadem a pro iPad.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

8 komentářů: „Třída 2.0 – Co umí Apple Classroom

 • Technický dotaz – aplikace mi funguje bezvadně na školních iPadech a všude ji chválím. Ale mám ji i na svém iPadu, který není pod supervizí, ale v MDM je. Měla jsem a mám tam nachystanou celou třídu, ale všechny stroje mám jako offline a ani je nemůžu nové připojit.
  Netušíš čím to je?

  Reagovat
 • MDM nemá na nastavení třídy žádný vliv. Napadá mě Bluetooth, pak nastavení žákovských zařízení – zda se mají připojovat automaticky a pak zda není v síti nějaké omezení. Někdy pomůže zapnout/vypnout bluetooth na učitelkém. Ten pak pošle nové oznámení.

  Reagovat
 • Trošku jsem se pohnula vpřed vypnutím a zapnutím Bluetooth. Zítra to vyzkouším s víc stroji 🙂

  Reagovat
 • Když jsem tuto aplikaci zkoušel s vlastním macbookem a ipadem, vše fungovalo bez jediného problému. Vytvořil jsem hodinu, klikl na přidat žáky a hned se na mém ipadu objevila položka třída. Když jsem si přinesl macbook do školy a chtěl jsem to samé vyzkoušet se školními ipady, tak položka třída se neobjevila ani u jednoho. TUDÍŽ NEJDE PŘIDAT ŽÁKY DO TŘÍDY. Nevíte kde by mohl být problém?

  Reagovat
 • Tak jako první zkontrolovat zapnuté bluetooth. A nejsou iPady pod MDM, popřípadě v režimu sdílených iPadů? Tam je pak nutné nastavit třídu v Apple School Manageru.

  Reagovat
 • Bluetooth je zapnuté, takže tím to není. Ipady najsou pod MDM a je mi divné, že můj osobní ipad se připojil bez jediného problému.

  Reagovat
  • Pak může být problém s verzí iOS, ale to asi máte aktualizováno. A občas jsem na toto narazil u sítí, které měly nastaveno filtrování obsahu a portů. Zkuste školní iPad na jiné wifi síti tŕeba mimo školu.

   Reagovat
 • Ipady na jiné wifi fungují bez jediného problému. Nejspíše je chyba v blokaci školní wifi, takže už se to řeší.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *