Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Hudba do iMovie (a nejen tam) bez omezení práv

Při vytváření videí, zejména při jejich exportu na YouTube, často narazíte na zásadní problém. Jako zvukový podklad obvykle nelze použít jakoukoliv nahrávku, protože na většinu běžně dostupné hudby se vztahují autorská práva. Pokud na YouTube nahrajete nahrávku podbarvenou svou oblíbenou písničkou, brzy se dočkáte upozornění ze strany YouTube na porušení autorských práv. No ale co s tím? Řešení je poměrně jednoduché a najdete ho přímo na stránkách YouTube.

AKTUALIZACE 2/2018: Je nutný iOS minimálně ve verzi 11.

Pokud se ve webovém prohlížeči přihlásíte na stránkách YouTube účtem Google, můžete vstoupit do sekce Studio pro autory. Tam pak najdete záložku Zvuková knihovna. Zde se nachází hudba, kterou můžete zdarma používat pro své projekty. Stáhnout se dá v běžném formátu MP3. Pokud ji potřebujete použít například v iMovie na iPadu stačí ji přenést pomocí iCloud Drive.

Postup funguje spolehlivě na iOS 11. Na zařízeních se starším iOS se obvykle nepovede poslední krok – vložení MP3 do projektu v iMovie.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.