Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Stará iTunes jsou zpět

Když Apple vydal novou verzi programu iTunes pro stolní počítače, konkrétně 12.7, způsobil nám ve školách nemalý problém. Ukončil tím totiž možnost stahovat do počítače instalační balíčky aplikací z App Store do počítače a následně je distribuovat do iPadů. Pokud jste na školách využívali pouze bezplatné aplikace, jednalo se o poměrně jednoduchý způsob distribuce aplikací. I když se z pohledu licencování jedná o postup který je minimálně na hraně (nebo spíše za hranou), pro spoustu škol to bylo řešení.

Diskusní fóra na celém světě však odstranění možnosti stahovat aplikace tvrdě kritizovala a světe div se, Apple svůj postoj změnil. Oficiálně umožnil instalaci verze iTunes 12.6.3 s tím, že pak není nabízena aktualizace na 12.7. Verze je označena jako „business edition“ a zahrnuje kompatabilitu s iOS 11, iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X.

Pokud se do instalace této verze pustíte, pravděpodobně bude nutné provést aktualizaci (rebuild) iTunes knihovny. To provede tak, že při spouštění iTunes přidržíte klávesu Option (na české je to Alt) a zvolíte Vytvořit knihovnu. Nové jméno knihovny nesmí být stejné jako té původní a musíte naimportovat původní položky pomocí nabídky Soubor/Přidat do knihovny. Aby byl App Store přístupný, musíte si také upravit nabídku zaškrtnutím položky Aplikace.

Oficiální informaci najdete na stránkách společnosti Apple.

 

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.