Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

iPad aplikaceNávodyNezařazené

Jak přenést soubory do Pages v iPadu

Práce se soubory je na iPadu vždy trochu odlišná od způsobu práce, na jakou jsou uživatelé stolních počítačů zvyklí. V iPadu není k dispozici společné úložiště a soubory jsou uzavřeny v aplikacích. Jako společné úložiště se dá například použít některá z cloudových služeb (Dropbox, Google Drive, …) a soubory z nich pak předávat aplikacím. Návod na přenos souborů pomocí Dropboxu jsem popsal v samostatném článku.

V případě Pages však lze použít i jiný postup, pomocí kterého navíc můžete lehce přenést i větší množství souborů. Pages je nativní textový editor pro iPad a Mac a díky službě iCloud je k dispozici i jako webová aplikace. A právě pomocí webové aplikace je přenos souborů velmi jednoduchý. Aplikace Pages je pro všechna nově zakoupená Apple zařízení zdarma a to včetně stolních počítačů Mac. Služba iCloud je zdarma a umožňuje uložit až 5 GB dat.

 Jakým způsobem tedy lze soubory přenést?

Snímek obrazovky 2014-01-15 v 8.38.111. Nejdříve na počítači, na kterém máte dokumenty uloženy, spustíte internetový prohlížeč a zadáte stránku www.icloud.com.

2. Přihlásíte se pomocí svého Apple ID (resp. toho Apple ID, které používáte pro iCloud).

3. Zde spustíte aplikaci Pages Beta.

V prohlížeči nyní uvidíte všechny dokumenty, které jsou uloženy v iCloudu. Budou tam všechny soubory z iPadu a iPhonu.

A teď právě nastal čas na přenos souborů z počítače. Stačí pomocí myši přenést soubor z počítače do okna webového prohlížeče. Přenést můžete i více souborů najednou, není ale možné přenášet celé složky. Soubory ale můžete přenést do již vytvořených složek, stačí složku před přenosem otevřít.

Pokud chcete přenést více souborů do složky, která ještě v Pages není, použijte tento postup:

  1. Přeneste dva soubory z počítače do Pages v prohlížeči.
  2. Vytvořte z těchto dvou souborů složku (přenesením jednoho souboru přes druhý).
  3. Vytvořenou složku otevřete.
  4. Přeneste všechny zbývající soubory do této složky.

Snímek obrazovky 2014-01-15 v 8.39.10

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.