Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

AplikaceNávody

Z iPadu přímo na AppStore

Jednou z novinek představených na vývojářské konferenci Apple je možnost programování aplikací a jejich publikování na AppStore výhradně pomocí iPadu. Jedná se rozšíření původně výukové aplikace Swift Playgrounds.Postupně tak již nehovoříme o pouhé aplikace, ale o celé platformě. Aplikace Swift Playgrounds byla představena v roce 2016 jako nástroj pro výuku programování. Její výhodou je, že se nejedná o uzavřenou učebnici, ale je zde možnost nahrávání výukových lekcí z online knihovny. V začátcích byl k dispozici celý seriál o programování v jazyce Swift, postupně se pak knihovna naplnila dalšími projekty, díky kterým bylo možné programovat i robotické hračky Sphero, Tello, Lego, nebo micro:bit.

Programování v aplikaci probíhá pomocí klasického kódu, nejedná se tedy o blokové programování. Swift Playgrounds tak tvoří hezký „můstek“ mezi výukou a skutečným komerčním programováním. Vše souvisí s představením nového iOS 15, takže na více podrobností si ještě malou chvilku počkáme.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.