Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Nezařazené

Co s google účty deváťáků na konci roku? Přenášíme data.

Konec školního roku se blíží a s tím také častá otázka našich žáků: „Necháte nám školní účet, až budeme na jiné škole?“. No … nenecháme. Ale taky poradíme, jak si z něj všechna data přenést na účet jiný, klidně i soukromý. Google má pro tyto účely nástroj, pomocí kterého si můžete z jakéhokoliv Google Workspace (dříve Google Suite) účtu přenést poštu a soubory. A je to práce na chvilku, pokud tedy dodržíte pár jednoduchých pravidel.

Takže jak na to? Potřebovat budete přihlašovací údaje ke školnímu účtu a pak údaje k jinému Google účtu. Ten může být klidně i soukromý. V průběhu se budete na tyto účty přihlašovat a aby nedošlo k problémům, je dobré se před zahájením práce odhlásit ze všech jiných Google účtů v prohlížeči.

A pak postupujte následovně:

  1. Odhlaste se ze všech účtů.
  2. Přejděte na stránku https://takeout.google.com/transfer a přihlaste se do školního účtu.
  3. Nyní zadáváte svůj (soukromý) účet, na který chcete přenést data ze školního účtu. Po zadání vám na tento zadaný mail přijde potvrzovací kód, který nakopírujete na tuto stránku.
  4. No a je hotovo. Zobrazí se vám informace o zahájení přenosu a už jen čekáte. Na mém „pokusném“ účtu to trvalo cca 3 minuty. Ale byl skoro prázdný. O dokončení přenosu vám pak na oba maily přijde potvrzení.
  5. Přenesený obsah najdete vždy v oddělených složkách pojmenovaných podle původního školního účtu.

 

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.