Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

NávodyPříslušenství

iPad a projektor – nyní i pro PC

iPad je skvělá pomůcka učitele při výuce. Obrovské množství výukových aplikací, možnost promítání PPT prezentací, okamžitý přístup na internet a zejména výdrž na baterie a velikost – to vše při srovnání s PC nebo notebookem z něj dělá jasného vítěze. Dříve či později však bude každý, kdo iPad aktivně používá, řešit možnost jednoduchého připojení k stávajícím projektorům v učebnách. Pokusím se shrnout své dosavadní zkušenosti.
Aktualizováno:Airserver je od 1. 5. 2012 představen i pro PC.

1. Redukce VGA či HDMI

První řešení, které je často nabízeno i v prodejnách, je klasická redukce z konektoru iPadu na VGA, HDMI či kompozitní video. Pozor – nejedná se o jednu univerzální redukci, každé řešení je nabízeno zvlášť. Cena se pohybuje od 650,- do 1000,- Kč.

Je to taková „sázka na jistotu“. VGA vstup má snad každý projektor a většinou je tento kabel sveden až k PC v učebně. Jeho použití Vás ale připoutá ke stolu a iPad tak ztrácí jednu ze svých obrovských výhod, tedy že se s ním můžete na rozdíl od notebooku lehce pohybovat po třídě. Konektor iPadu navíc nedrží úplně pevně a při práci s ním se často redukce uvolní.

Proto jsem hledal jiné řešení – bezdrátové.

2. Apple TV

Kouzlu této malé černé krabičky jsem propadl téměř okamžitě. Apple TV se připojí pomocí HDMI kabelu k projektoru či televizi a dále bezdrátově nebo pomocí ethernetového kabelu k síti. Jakmile je Apple TV zapojena, dá o sobě vědět a každý iPad ve stejné síti může nechat zrcadlit svůj displej na připojený projektor. Celé to funguje na dvě kliknutí, veškerá komunikace iPadu a Apple TV již probíhá automaticky bez nutnosti dalšího nastavování.

Řešení má dvě nevýhody. Výstup z Apple TV je výhradně HDMI, ale spousta projektorů ve školách tento vstup nemá (zatím). Dále je nutné mít kvalitní wifi, jinak může docházet ke zpoždění přenosu signálu. Tyto nevýhody se však dají poměrně jednoduše řešit (podrobněji v připravovaném článku).

Zásadní výhodou však je, že iPad není žádným způsobem „připoután“ na jedno místo v učebně a učitel se může zcela volně pohybovat a promítat z jakéhokoliv místa. Když si něco takového vyzkoušíte, asi se již nikdy nebudete chtít vrátit ke klasickému modelu PC/notebook + myš.

3. Využití iMacu nebo macbooku

Problém s projektory, které nemají HDMI vstup se nakonec ukázal jako zásadní. Pokud je projektor vybaven alespoň DVI vstupem, dá se to řešit redukcí HDMI-DVI za cca 150,- Kč. Stále ale existuje mnoho míst, kde jsou jen projektory s VGA vstupem a tam převod signálu tak jednoduchý není. Jednou z možností by bylo zakoupení převodníku z HDMI na VGA, cena se ale pohybuje kolem 1000,- Kč – v českých eshopech i více. Jak tedy na to?

Jedním z řešení se nakonec ukázalo využití macbooku, který se chová jako AirPlay přijímač (tedy něco jako Apple TV) a slouží jako převodník na VGA. Našel jsem dvě aplikace, které to umí – Reflection a Airserver. Cena těchto aplikací se pohybuje od 11 do 20 USD v závislosti na typu licence. Reflection si můžete stáhnout jako demo k vyzkoušení (funguje 10 minut).

Funguje to tak, že v učebně připojíte macbook k projektoru klasickým kabelem, nastartujete některou z aplikací a promítáte. Já používám aplikací AirServer, která umožňuje zrcadlit obraz iPadu v samostatném okně, které je možné maximalizovat na celou obrazovku.

Na fotografiích je vidět kompletní řešení, jen místo projektoru je na snímku monitor. Za tímto monitorem je VGA splitter, který posílá obraz na projektor. V závislosti na nastavení macbooku je na iPadu/displeji i projektoru stejný obraz (volba zrcadlení na macbooku), nebo je obraz macbooku rozdělen na dva monitory – okno AirServeru (tedy obraz z iPadu) je na samostatném výstupu (tedy projektoru), displej macbooku není promítán.

Aktualizováno: na stránkách airserverapp.com je nově ke stažení i verze pro PC s Windows 7 nebo Vista. Prozatím jsem tuto verzi netestoval, ale dle ohlasů na internetu to funguje stejně jako na Macu.

Rozdělený obraz, promítá se iPad, na macbooku můžete mít cokoliv.

;

Redukce z miniDVI macbooku na VGA
Kompletní zrcadlení, na všem je jeden stejný obraz.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

3 komentáře: „iPad a projektor – nyní i pro PC

 • Dobrý den,
  poraďte prosím: kde mohu pořídit redukci na propojení iPadu k VGA nebo HDMI kabelu k dataprojektoru, o které píšete?
  Zatím jsem u nás v Budějovicích v Datartu ani jinde neuspěl.
  Ať už iPAd/VGA nebo iPAD/HDMI, to je jedno.
  (Důležité, pro mě teď podmínka k pořízení iPADu)
  Děkuji!!
  Pavel Štursa

  Reagovat
 • Dobrý den, mám prosbu – potřebovala bych propojit iPad 2 s projektorem, mám redukci VGA. Jenže iPad hlásí, že není s projektorem kompatabilní. Je to EPSON. Je v takovém případě třeba stáhnout nějakou aplikaci? Děkuji předem za odpověď, Klára Voskovcová

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *