Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Hledáme chybu … v LA

Ale ne, nejeli jsme nikam na výlet. Zkratka LA je tady za populární learningapps.org. V době distanční výuky se s touto webovou aplikací asi potkalo mnoho z nás a díky dostupnosti a jednoduchosti tvorby v ní za poslední rok vzniklo obrovské množství nových cvičení. Což je skvělé, spousta hotového materiálu k okamžitému použití. Je tady však jedno velké ALE …

A tím je to, že spousta cvičení vznikla „jednoúčelově“ a bez nějaké větší kontroly. Sám se na nějaká narazil, když jsem hledal rychlý procvičovací úkol pro své žáky. Naštěstí mám ale hloupý zvyk si každé cvičení před zadáním prověřit. A tak mě po návratu do školy napadlo, že si z toho s deváťáky v rámci opakování učiva uděláme tak trochu hru. Nejdříve jsme si společně prošli témata, která jsme v matematice za celou školní docházku zvládli. No a pak si každý vybral to svoje oblíbené a začal prohledávat databázi Learning Apps. Každý si vedl evidenci cvičení, které zkontroloval a také si označoval ta, která ho nejvíce zaujala. Protože na závěr nás čekaly ještě dvě další aktvity. K vybranému tématu sestaví kolekci těch nejlepších cvičení a sestaví jedno svoje. A protože si předtím prošli spoustu jiných, poznali jaké typy cvičení lze v Learning Apps tvořit a vyberou si to, které je opravdu baví.

A víte co mě na tom celém bavilo? Sledovat, jak při objevení chyby v nějakém cvičení ověřují, jestli je to opravdu špatně, nebo chybu dělají oni. A to váhání, jestli se mají zeptat, nebo na to raději přijdou sami. Také celkový počet cvičení, které zvládli, byl celkem vysoký.

A jen pár ukázek:

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.