Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Generujeme netradiční QR kódy

Jedním z častých využití QR kódů ve výuce je zakódování internetové adresy. Díky tomu mohou žáci pomocí tabletu či telefonu přejít rychle na požadovanou stránku, aniž by se zdržovali jejím přepisováním. Zejména přihlášení do služeb jako je Quizlet, Nearpod, Socrative či ThatQuiz obsahuje různé kódy a jejich přepisování bývá hlavně pro mladší žáky docela problematické. 

Obyčejný QR kód je ale trochu nudný. Proto existují možnosti, jak ho trochu oživit. Už dříve jsem popisoval možnost, jak vložit do QR kódu obrázek. Našel jsem ale hezkou stránku, na které si můžete takový QR kód s obrázkem vytvořit velmi jednoduše. Navíc získáte možnost upravit jeho barvu, tvar teček a rohových značek atp. Aplikace obsahuje několik přednastavených šablon pro obvyklé sociální sítě. Vše si však můžete nastavit podle svých představ. Aplikace Vás i upozorní, pokud by zvolené barevné kombinace nebyly pro QR kód vhodné a hrozilo by špatné rozpoznávání.

Jedná se o stránku unitag.io. A pokud se Vám stránka nechce opisovat, vyzkoušejte tento QR kód 🙂

A ještě malá ukázka vytvořených QR kódů na mé profily na sociálních sítích.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.