Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

AplikaceNávodyNezařazené

A zase ty animace

Dnešní článek bude trochu delší. Chci se totiž podělit o zkušenosti z práce na projektu, který jsem s žáky tvořil delší dobu. Už dříve jsem zde popisoval své postřehy z hodin, ve kterých jsme s žáky tvořili animované filmy. Ono to totiž není tak jednoduché, jak se může zdát. Nabízí se sice varianta, kdy necháte tvořit naprosto volně a pak jen rozeberete chyby, kterých se dopustili, ale když máte jednu hodinu informatiky týdně, není na takový postup úplně mnoho času. V rámci školy jsme se rozhodli zrealizovat větší projekt týkající se bezpečného chování na Internetu a tvorba filmů mi do toho hezky zapadla. Tvorbou animovaných filmů jsem navíc pokryl i část obsahu průřezové tématu Mediální výchova.

A jak to tedy celé probíhalo? S jednou hodinou informatiky týdně si moc neužijete. Proto jsem si na každou hodinu určil jednu dílčí dovednost, kterou mají žáci zvládnout. Zároveň jsem na každé hodině opakoval cíl – vytvoření krátkého animovaného filmu který bude popisovat důsledek nějakého nevhodného chování na Internetu. Samotnou tvorbu celého filmu jsem pak naplánoval na 4 spojené hodiny informatiky. Jako dílčí dovednosti jsem si určil následující:

  • zvládnutí techniky práce s aplikací iStopMotion;
  • animace pohybu;
  • střih/změna scény, zvýraznění prvku v animaci (detail, zastavení);
  • animace titulků pomocí různých nástrojů (postupné psaní, vystřižená písmena, klávesy, …);
  • export výsledného filmu na Youtube;
  • finalizace v iMovie.

Abych na závěrečné hodiny ušetřil co nejvíce času, tak při výuce animace titulků jsme již rovnou zkoušeli animovat nápisy, které pak využijeme ve výsledném filmu, tedy jména autorů a nadpis.

Samotný obsah jsem s žáky opravdu každou hodinu diskutoval a s každou skupinou rozebral jejich návrh obsahu filmu. Jejich úkolem bylo navrhnout téma a stručný obsah, pak jsem je nechal obsah rozdělit do 3 až 4 scén a vymyslet „závěrečné sdělení“, tedy jednu větu, která se objeví na konci filmu a jasně a stručně popíše problém, který ve filmu řešili. Úkolem také bylo sepsat si všechny potřebné pomůcky, které si mají na spojené hodiny přinést. A pro jistotu si každý člen týmu do mobilu vyfotil celý scénář.

Z předchozích podobných projektů vím, že největším problémem při samotné tvorbě je práce s časem. Představa 4 vyučovacích hodin v nich vyvolá pocit, že času je dost a že není třeba spěchat. Pak se mi často stávalo, že filmy nebyly dokončeny. Proto jsem si letos dal velmi záležet na tom, aby průběžně práci každé skupiny kontroloval a neustále je posouval vpřed. V žádném případě pak nesmíte dovolit změnu scénáře. Musím ale říct, že letošní skupinka přistoupila k práci odpovědně. Veškeré pomůcky si přinesli připravené, nic se nemuselo shánět po škole (až na jednu prasklou žárovku v lampě). Výsledkem tak je sada sedmi animovaných filmů a jednoho traileru, který jsem průběžně vytvářel já. Dokonce jsme ještě na konci projektového dne stihli všechny filmy promítnout.

Pokud bych měl zformulovat nějaký jasný závěr, tak rozhodně je nutné žákům nastavit určitá pravidla a nenechat vše na jejich uvážení. Role učitele je při této práci velmi důležitá. Je nutné usměrnit jejich rozsáhlé plány, naučit je zásadám plánování a práce v týmu, upozornit na možné chyby a pomoci jim se jich vyvarovat. Je velmi těžké najít rovnováhu mezi tím, co chci já jako učitel a co chtějí žáci jako autoři výsledných prací. Ale o tom naše práce je 🙂

Výsledky celého projektu najdete na stránce http://bezpecnyinternet.webnode.cz/. Jednotlivá videa pak na Youtube.

‎iStopMotion
‎iStopMotion
Developer: Boinx Software
Price: $9.99
‎iMovie
‎iMovie
Developer: Apple
Price: Free

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *