Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

NávodyNezařazené

Ta tabule nám prostě chybí …

Tabule v distanční výuce je stále velmi žhavé téma. Každá platforma má nějaké své řešení, ať už je to Jamboard u Google, nebo Whiteboard u Microsoft. Pak tu máme spoustu dalších, jako třeba webové aplikace whiteboard.fi, webwhiteboard.com, awwapp.com, collboard.com, realtimeboard.com, a další a další. Ale občas si člověk uvědomí, že tu máme „stálice“, které používá téměř každý den a ani si to neuvědomí. A jednou takovou je Explain Everything.

K aplikaci Explain Everything jsem přišel díky iPadu, kde se jednalo o tzv. „must have“ aplikaci. Její historie sahá celkem daleko, trochu jsem pátral na svém webu a první zmínku o ní jsem dával už v roce 2012. Od té doby prošla dost velkým vývojem, zdražila, přidala podporované platformy, změnila způsob placení, přidala možnost online spolupráce, ale to hlavní jí zůstalo. Jednoduché ovládání, spousta možností manipulace s objekty, export v mnoha formátech a funkce pro tvorbu screencastu. Pokud hledáte nástroj, který vám nahradí klasickou tabuli pro vysvětlování při distanční výuce, může být tato aplikace právě pro vás. Ideální je spojení s dotykovou vrstvou, takže nějaký tablet nebo notebook s dotykovou vrstvou jsou pro využití této aplikace ideální. Aplikace existuje ve více verzích, pokusím se vysvětlit jako to s nimi je.

Hlavní propagovanou verzí je varianta s cloudovým úložištěm s měsíčním předplatným. Jmenuje se Explain Everything a je ke stažení jak na AppStore, tak na Google Play. Po jejich stažení a spuštění je vyžadována registrace (lze využít Google účet) a výběr předplatného. Je možné využít bezplatnou verzi s omezením na počet uložených projektů (max 3). Nicméně pro využití nástroje jako tabule to úplně postačí. Pokud budete na online výuce sdílet svou obrazovku, uvidí žáci vše, co děláte. Explain Everything se dá spustit také jako webová aplikace na stolním počítači, takže opět díky sdílení obrazovky je tabule pro žáky viditelná.

Pokud pracujete na iPadu, máte možnost stáhnout si ještě aplikaci Explain EDU. Zaplatíte jednorázovou licenci 349,- Kč a budete mít možnost ukládat své projekty lokálně (popřípadě využít své vlastní cloudové úložiště GDrive, Dropbox, Onedrive, …). Pro Android bohužel tato možnost neexistuje. Tuto verzi například používám já jako přenosnou interaktivku.

A jen krátce, co aplikace umí. Pár snímků určitě napoví.

 

Asi zásadní je možnost manipulovat velmi jednoduše s napsanými či nakreslenými objekty. Jasně, že to chce trochu cviku, ale se stylusem a trochou zkoušení si na to určitě zvyknete. STejně tak funkce laserového ukazovátka je skvělá. No a pokud chcete vyrábět jednoduchá výuková videa, možnost nahrávání se bude hodit. Rozhodně je to aplikace, která stojí za vyzkoušení.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.