Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

AplikaceNávody

Swift Playgrounds – programujeme nejen na iPadu

Aplikace Swift Playgrounds není pro uživatele iPadu žádná novinka. Jedná se o nástroj, který společnost Apple představila již v roce 2016 a jedná se o komplexní nástroj pro výuku algoritmizace a programování. A nyní (únor 2020) je dostupný také pro počítače MAC. A proč ho popisuji jako komplexní? Protože to není jen vývojové prostředí. Po instalaci nástroje získáte přístup k otevřené knihovně výukových lekcí a výzev. Základní sada „Learn to Code“ je postavena na jednoduchém příběhu postavičky Byte, kterou pomocí příkazů provázíte virtuálním světem. Asi nic nového – tohle známe ze spousty jiných nástrojů. Ve Swiftu však neprogramujeme pomocí blokových příkazů, ale přímým zápisem kódu v jazyce Swift. Učíte se tak reálný programovací jazyk, který nemá daleko k Objective-C, ne jen nějakou výukovou pomůcku.

Nástroj Swift Playgrounds se však těší docela velké podpoře výrobců robotických hraček, v otevřeném prostředí tak najdete také lekce a výzvy pro různé typy Lega, drony Parrot a Tello, micro:bit, Sphero a další. Což je hodně zajímavé, protože i zde programujeme pomocí univerzálního jazyka Swift a ne nějakou nativní aplikací, jako je to třeba u Lega.

Celý systém je uzavřený na platformu Apple. To může být přece jen trochu překážkou, na druhou stranu získáte ucelený systém vývojového prostředí včetně lekcí a možnosti propojení se spoustou robotických hraček. Lekce jsou koncipovány jako tutoriály pro samostudium, žáci tak mohou při výuce postupovat vlastním tempem.

‎Swift Playgrounds
‎Swift Playgrounds
Developer: Apple
Price: Free
‎Swift Playgrounds
‎Swift Playgrounds
Developer: Apple
Price: Free

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.