Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

AplikaceiPad aplikace

Nový iOS 11 ve škole? Nespěchejte …

I když se obvykle na nové verze operačního systému iOS těším, v případě verze 11 jsem trochu na rozpacích. Důvodem je ukončení podpory 32-bitových aplikací. A pokud nejste „ajťák“ a předchozí větě nerozumíte, zkusím to vysvětlit.

Používám iPad už 6 let a za tu dobu jsem si sestavil sadu svých nej-nej-nej aplikací. A bohužel mnoho z nich je právě 32 bitových, tedy starých, a jejich autoři je už dlouho neaktualizují. Prozatím to ničemu nevadilo, kromě upozornění, které se asi tak půl roku před jejich spuštěním objevuje. Bohužel ve verzi iOS 11 už nepůjdou spustit vůbec. A ono jich není málo. Jen v mém iPadu jich je skoro stovka, namátkou třeba iCube, Quento, Quick Math, QR čtečka od Seznamu, Anatomy 4D, Pizza Math a další.

Týká se to taky Vás? Můžete se podívat. V Nastavení iPadu najdete jejich seznam. Konkrétně v nabídce Obecné/Informace/Aplikace.

Co tedy dělat? Pokud najdete v seznamu aplikaci, bez které se neobejdete, neaktualizujte. Oslovte vývojáře, zda nechystá novou verzi. A hledejte náhradu …

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.