Co nového v Apple světě pro školy?
Koncem března 2018 proběhla prezentace společnosti Apple, která byla zaměřena na segment školství. Kdo čte moje stránky ví, že tato oblast mě docela zajímá, tak se tedy společně podívejme, co nového (nebo „oprášeného“) se objevilo.
Asi hlavním očekáváním byl nový iPad pro školy. Nejedná se o nic nového, Apple měl vždy jeden z výrobků určený primárně pro školy a směřoval tam hlavně příznivější cenou. Myslím tím cenu příznivější z pohledu cenové politiky této společnosti. Takže nikdy se nebude jednat o nějaký cenový trhák, jen to zkrátka bude o trochu levnější než jejich ostatní produkty – a to na úkor výkonu. Letos mám ale pocit, že se to povedlo trochu víc. Nový iPad pro školy vychází z loňského modelu běžného iPadu, má velikost 9,7 palce, základní kapacitu 32GB, kameru se snímkováním 120fps (docela zajímavé pro záznam experimentů ve fyzice a chemii) a to vše na necelých 8700 Kč s daní. Navíc byla přidána podpora pro Apple Pencil – pero, se kterým můžete psát a opírat se rukou o displej.
Znovu byla předvedena aplikace Třída díky které máte plnou kontrolu nad iPady žáků ve třídě. Více se o aplikaci rozepisovat nemusím, tady na webu najdete dostatek článků to tomuto tématu. Aplikace nedoznala žádných změn, stále bohužel chybí podpora uložení statistiky hodiny a musíte si dělat snímky obrazovky. Snad příště. Novinkou je pouze přítomnost aplikace Třída pro stolní Macy. Něco mi ale říká, že to nebude pro české školy příliš zásadní informace.
Novinkou ale je představení nové aplikace Škola. Díky této aplikace necílíte na konkrétní iPady, ale na žáky. Můžete jim přiřadit různá zadání a úkoly, sledovat jejich postup ve výuce atp. Apple se tak pouští na pole aplikací typu Google Classroom, Edmodo, ClassDojo nebo Showbie. A spousty a spousty dalších. Aplikací tohoto typu je opravdu hodně a teprve v červnu se skutečně dozvíme, co aplikace Škola dokáže v reálném provozu. Navíc se nemůžu zbavit dojmu, že se jedná o silně přepracovaný iTunes U, o kterém jsme již dlouho neslyšeli. Uvidíme.
Mezi další novinky pro běžné uživatele pak patřila aktualizace balíku iWorks – máme nové cliparty, podporu kreslení, propracovanější spolupráci na sdíleném dokumentu. V rámci žákovských iCloud účtů bude navýšena úložná kapacita na 200 GB.
A co pro „neběžné“ uživatele? Pro vývojáře aplikací je nově od iOS 11.4 možnost využít ClassKit. Jedná se o zpřístupnění funkcí pro aplikaci Škola. Vývojáři tak mají možnost připravit své aplikace například pro předávání pokroku žáků a jejich další zpracování. Praktické využití zhodnotíme opět až v červnu, kdy bude aplikace Škola spuštěna. Záleží také na tom, jak budou vývojáři nové funkce do svých aplikací přidávat.