Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

NávodyVideonávody

Nastavení G-Suite – videopostupy

Protože se množí dotazy na některá nastavení G-Suite, postupně budu vkládat krátká videa kde co vypnout/zapnout/přepnout.  Stránka je rozdělená na základní postupy pro uživatele (učitele, žáky) a na část pro administrátory. Snad to bude někomu užitečné.

Postupy jsou nahrávané na různých zařízeních (počítač, tablet, telefon), proto může být u vás rozložení prvků mírně odlišné.

 

Nastavení pro běžné uživatele

Vypnutí mailových oznámení z Google učebny

Pokud jste „zavaleni“ spoustou mailů z Učebny Google, můžete si v nastavení vypnout oznamování nových událostí.


Nastavení administrace (admin.google.com) – nutný přístup správce

Nastavení zabezpečení telefonů a tabletů

Pokud se chce někdo přihlásit školním účtem na mobilním zařízení (tablet, telefon) , může být nastaveno, že toto zařízení musí mít aktivní zámek obrazovky. Typicky při instalaci aplikace Google Classroom se žákům zobrazí upozornění na zabezpečení a do aplikace se svým účtem nepřihlásí.

 

Nastavení sdílení mimo doménu G-Suite

Pokud chcete sdílet soubory mimo svou doménu, sdílet veřejný odkaz, atp.

 

Nastavení přístupu k Google Učebně žákům mimo školní G-Suite

Pokud máte ve škole zřízen G-Suite pouze pro učitele a žáci používají své osobní účty, tak musíte v administraci vypnout omezení na školní doménu. Obecně se tento postup nedoporučuje a je vhodné mít zřízeny účty žáků ve vlastní doméně.

 

 

Vypnutí možnosti telefonického připojení ke schůzkám Google Meet

V základním nastavení je dostupná možnost připojit se ke schůzkám Google Meet pomocí telefonního čísla. Bohužel se u některých GSuite nabízí pouze zpoplatněné US číslo. Proto je vhodnější tuto možnost zcela vypnout a vyhnout se tak případnému placení telefonních poplatků. Ale pozor! Schůzky, které učitelé vytvořili před vypnutím služby budou stále možnost připojení pomocí telefonu zobrazovat. Proto je vhodnější založit schzky nové.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.