Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

NávodyNezařazené

Kahoot! 2 – Hrajeme a soutěžíme

Návod aktualizován v březnu 2020.

V předchozím díle miniseriálu jsme si zřídili účet u služby Kahoot! Díky tomu máme k dispozici přístup do učitelského rozhraní, ve kterém můžeme vytvářet vlastní testy. Nástroj ale nabízí i možnost využít testy vytvořené jinými učiteli. A je jich opravdu hodně. V tomto článku si tedy vyzkoušíme využít již hotový test – naučíme se jak jej vyhledat a jak ho dostat na zařízení žáků.

Pro účely testování si doporučuji připravit dvě různá zařízení – například počítač a tablet, tablet a telefon, nebo dva tablety. Budete zároveň učitel a žák – a to se na jednom zařízení nedělá úplně dobře.

Přihlaste se na stránce www.kahoot.comhttps://kahoot.com svým uživatelským jménem a klikněte na Discover.

Do vyhledávacího pole zadejte test, který hledáte. Neexistuje jednoznačný postup jak najít to pravé, musíte zkoušet. V systému je poměrně hodně testů vytvořených v českém jazyce, takže se nebojte vyzkoušet slova jako „čeština“, „slovíčka“, „trojúhelník“ atp.

Pokud si nalezený test chcete prohlédnout, klikněte na jeho název. Uvidíte všechny otázky, můžete si i zobrazit varianty odpovědí, ale hlavně můžete test rovnou spustit.

Po stisku tlačítka Play přejdete ke spuštění. Nyní už je jenom nutné říct, v jakém režimu bude test spuštěn. Na výběr jsou dvě varianty. Jedná se o „Host Live“, kdy hrajete v živě v jednom čase, tedy například ve třídě s žáky. Druhá varianta je „Create challenge“, kdy můžete vytvořit hru ve formě výzvy – je spuštěná a žáci se mohou připojit kdykoliv a i vícekrát a snaží se navzájem překonat. Tuto variantu si popíšeme v jiném díle seriálu.

Nebudeme teď řešit všechna nastavení, chceme si hlavně zahrát :-). Takže vyberte variantu Host Live a na další obrazovce pak verzi, kdy hraje každý žák sám za sebe.

A teď přichází chvíle zahrát si na žáka. Vezměte si druhé zařízení připojené k internetu (třeba mobil nebo tablet), přejděte na stránku www.kahoot.it. Zde zadejte PIN, který se zobrazil po spuštění testu a pak jméno.

Jméno se zobrazí na učitelském počítači a pak už stačí pouze kliknout na tlačítko Start. Hra začíná. Jako učitel spouštíte jednotlivé otázky, na žákovském zařízení pouze odpovídáte pomocí barevných tlačítek.

Pokud si kvíz zkoušíte sami, asi si ho příliš neužijete. Ale nyní už víte, jak to funguje, takže si vyberte kvíz a vyzkoušejte ho s více žáky. Postup je úplně stejný. Ze svého počítače či tabletu budete promítat, žáci budou mít třeba tablety. A až budete ve třídě, zkuste test s žáky spustit dvakrát. Sami uvidíte, jak se při druhém kole budou všichni snažit najít tu správnou odpověď.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.