Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Jak zřídit „dětský“ google účet

Spousta škol nyní velmi rychle nasazuje nástroj Google Classroom, pomocí kterého lze poměrně efektivně řídit výuku na dálku. Pokud však taková škola nemá zařízený školní balík G-Suite (což přece jen chvilku trvá), musí se spolehnout na osobní účty žáků a učitelů. Zřízení účtu pro osobu starší 13 let je jednoduché, ale u dětí už narážíme na omezení. Tak jak tento problém vyřešit? Google nabízí řešení, a tím je vytvoření účtu pro dítě pomocí nástroje Family Link.

Jak na to? Celkem jednoduše. Základem je mít google účet dospělé osoby (rodiče). Ten vytvoříte přímo na stránkách Google a podmínkou registrace je v ideálním případě fungující mobilní telefonní číslo. Jakmile tento účet máte, přejdete na službu Family Link. Na těchto stránkách si vyberete, jakým způsobem účet zřídíte, zda z telefonu, počítače, atp. Při zřizování budete přijmete roli rodiče (opatrovníka), pro ověření musíte zadat číslo své kreditní karty (nic se nestáhne, slouží jen k ověření) a vytvoříte účet pro své dítě.

Tento účet pak lze použít k přihlášení pouze s vaším svolením. Tzn. že pokud se bude dítě chtít přihlásit například na svém telefonu, musíte jeho první přihlášení potvrdit i svým účtem. Každé zařízení však můžete při prvním přihlášení autorizovat a na něm se pak již dítě přihlašuje samo. Ideálně, pokud tedy zřizujete účet pro účely školní výuky v Google Classroom, autorizujte jeho počítač a mobilní telefon. Do něj je pak nejlepší nahrát aplikaci Google Classroom, pomocí které bude dítě komunikovat se školou.

Opět připomínám, že toto řešení je určeno pro školy, které nemají zřízen vlastní balík G-Suite. V tom případě Vám totiž škola účet pro dítě zřídí sama a předá vám k němu všechny údaje. Tento účet má v drtivé většině případů koncovku školy (to za zavináčem). Účet, který jste si zřídili zde popsaným způsobem, bude mít koncovku @gmail.com.

Existuje určitě i jiné řešení, napojit například i existující účet dítěte, propojit účet od jiného poskytovatele, ale o tom možná až jindy. Toto je návod pro rychlé řešení vzniklé situace na školách.

Vše se dá vytvořit i v rámci aplikace Family Link na mobilním telefonu, ke stažení zde:

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.