Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

AplikaceNávody

Jak promítat z iPadu bez Apple TV?

Asi není problém pořídit Apple TV do učebny, ve které učíte nejčastěji. Co ale dělat v případě, když využíváte více učeben a potřebujete se tak připojit na více projektorů? Jedním z řešení může být využití programů, které rozumí protokolu AirPlay a vytvoří tak z počítače připojeného na projektor klasicky (tedy kabelem) náhradu Apple TV.

Našel jsem dvě aplikace, které to umí – Reflection a Airserver. Cena těchto aplikací se pohybuje od 11 do 20 USD v závislosti na typu licence. Více jsem si oblíbil aplikaci AirServer, která nabízí větší prostor k nastavení přenášeného obrazu. Navíc je již k dispozici jak pro počítače s operačním systémem Windows, tak Mac OS X.

Jak to tedy celé funguje? Na počítači, ke kterému připojujete projektor, nainstalujete aplikaci AirServer. K dipozici máte sedmidenní verzi zdarma, vyžadována je aktivace na platný email. Jinak je cena aplikace v rozmezí 12 až 15 dolarů podle typu licence. Po aktivaci se aplikace spustí a vy máte možnost nastavit jméno AirPlay přijímače v síti, upravit kvalitu obrazu, nastavit heslo, atp.

Nyní ale musíte vyřešit propojení iPadu a počítače. Vzhledem k tomu, že AirPlay funkce funguje výhradně prostřednictvím wifi sítě, musíte zajistit, aby byl počítač s AirServerem ve stejné síti jako iPad. To většinou také bude – pokud připojíte jednoduchý router pro vytvoření wifi a do něj i PC, tak je vše v pořádku.

Nabízí se také alternativní řešení – je-li stolním počítačem notebook, můžete přímo z něj udělat wifi přistupový bod (pomocí sdílení internetu). To umí jak Windows, tak Mac. Nasdílíte si tak připojení k internetu a zároveň propojíte iPad a počítač. V případě, že vše provádíte na stolním PC, můžete vyzkoušet bezdrátového USB klienta a z něj vytvořit síť. Já nyní zkouším TP-Link TL-W727N, který lze pro vytvoření wifi sítě využít. Vše mi funguje na počítači s právy administrátora, zlobí zatím počítače, na které se přihlašuji jako člen domény.

A jak poznáte, že můžete promítat a vše funguje? Služba AirPlay se v síti oznamuje sama, takže jakmile iPad najde v síti jakékoliv zařízení, na které by mohl poslat obraz, najdete ikonu Airplay ve spodní liště přístupné po dvojkliku Home Button úplně vlevo.

airplay

Pokud se ikona neobjeví, zkuste v aplikaci AirServer na počítači provést nové oznámení o službě (Rebroadcast).

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

Jeden myslel na “Jak promítat z iPadu bez Apple TV?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *