Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

iPad aplikaceNávody

iPad jako interaktivní tabule

Dlouho jsem hledal aplikaci, která by umožnila využít iPad jako interaktivní plochu – tedy možnost volné manipulaci s objekty na tabuli (projekčním plátně). Takovou náhradu interaktivní tabule. Potřeboval jsem něco, kam můžu umístit pár čísel, nějaké množiny a pár znamének a pak se všemi těmito objekty pohybovat. Prostě to, co lze dělat na interaktivní tabuli – ale využít výhod volného pohybu s iPadem po třídě a nebýt „připoután“ před třídu. Navíc pak můžu iPad položit před kteréhokoliv žáka a nechat jej pracovat s tím, že výsledek se promítá na projektor a vidí jej všichni. Opět bez nutnosti nechat žáky chodit k tabuli.

Existuje skupina takto zaměřených aplikací, které navíc umožňují záznam prováděné činnosti. Asi nejznámější a nejvyužívanější je Explain Everything, dále pak Educreation či ShowMe. Jsou to hezké aplikace, ale stále chyběla mi u nich jednoduchost a rychlost. Nakonec jsem se při hledání vydal do jiné kategorie aplikací, a to k aplikacím pro grafiku, resp. pro grafiku vektorovou.

neudraw

1. neu.Draw (0,89 Euro)

Tato aplikace se při prvním testování zdála jako ideální kandidát. Umožňuje velmi rychlou práci s objekty, umí vkládat obrázky na pozadí, objekty lze libovolně natáčet, transformovat, lze je shlukovat do objektů. Je k dispozici také knihovna se základními tvary a obrázkovými ikonami. I cena aplikace je velmi příznivá, navíc se čas od času objevuje ve slevě.

Bohužel je zde ale jeden zásadní problém. Při promítání přes AirPlay se nepřenáší aktuální obraz. Vždy dojde až k přenosu výsledné manipulace s obrázkem. Není tedy vidět žádný pohyb objektů. Použití aplikace jako interaktivní tabule se tedy nekoná. Jedná se však o hezký vektorový editor s mnoha funkcemi.

idesign

2. iDesign (4,49 Euro)

Dalším kandidátem byla aplikace iDesign. Cena už je vyšší, ale podle recenzí na internetu se mělo jednat o kvalitní editor, tak proč ho nevyzkoušet. Aplikace toho skutečně nabízí mnoho, včetně možnosti práce ve vrstvách, nastavování průhlednosti, formátování textu. Přímo z programu se dostanete na uživatelský manuál a ukázková videa jako pracovat s aplikací. Aplikace se umí napojit na Dropbox, ze kterého umí jak importovat, tak do něj umí i zapsat.

Ale – co aplikace nabízí z hlediska nastavení a propojení s okolím, ztrácí na vlastní práci s objekty. Hlavním omezením je pak velikost plátna. Pracuje se na jedné stránce, bez větších možností zoomování. Chybí také knihovna základních tvarů či ikon. Takže opět jako interaktivní tabule se moc nehodí.

touchdraw

3. TouchDraw (7,99 Euro)

Tuto aplikaci jsem vzhledem k její ceně dlouho opomíjel. Nepředpokládal jsem, že by mi mohla nabídnout něco víc, než aplikace předchozí. Ale pak jsem měl možnost vyzkoušet si ji naživo a bylo rozhodnuto. Tohle je aplikace, kterou jsem hledal.  Velmi rychlé reakce na dotek, neomezené plátno s neomezeným zoomem. Až překvapivě dobře aplikace rozezná, co chci s objektem udělat, zda jej budu posouvat nebo na něj chci jen ukázat. Každý objekt může obsahovat vložený text.

Propracovaná je podpora práce ve vrstvách včetně možnosti zamykání a nastavení průhlednosti. Aplikace obsahuje rozsáhlou knihovnu tvarů a ikon. Nechybí napojení na dropbox, včetně automatických záloh. Podporována je ještě služba box.net a libovolný WevDAV server.

Tuto aplikaci s naprosto klidným svědomím doporučím jako tu pravou. A to nejenom jako vektorový editor, ale právě jako nástroj pro vytvoření interaktivní plochy. Sám ji využívám při demonstraci třídících metod, práci s proměnnou, při výuce základů počítačových sítí a také principu míchání barev v počítačové grafice – TouchDraw umí nastavit jak aditivní, tak subtraktivní míchání barev a to dokonce v rámci jednoho plátna.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *