Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

AplikaceNezařazené

Další hodina matematiky – a zase zlomky

Další hodina matematiky, zlomky jsou těsně před dokončením, příští hodinu píšeme velký test. Takže nezbývá než procvičovat. Hurá na iPady, protože na procvičování jsou prostě super. Jak probíhala naše další hodina? Takto:

Příprava před hodinou:

Díky Jitce Rambouskové jsem se „dokopal“ nastavit a více vyzkoušet nástroj ThatQuiz.org. Protože v předchozích hodinách jsme si více hráli a objevovali vše kolem zlomků, bylo potřeba více prověřit získané schopnosti a dovednosti a nachystat se na test. A na to je ThatQuiz výborný. Základním krokem je vytvoření učitelského účtu (to je krásně popsáno na webu cojsemvyzkousela.cz), pak vytvořit třídu a vložit do ní všechny své žáky. Já jsem jednoduše vyexportoval CSV soubor z Bakalářů, dal jej do Excelu, doplnil hesla a provedl na stránkách ThatQuiz import.

Pak už vytvoříte sadu testů, které si mají žáci procvičit.

thatquiz

Takto si můžete vytvořit více sad, resp. učivo, které si mají žáci postupně projít. Já jsem si vytvořil 5 různých oblastí, abych měl přehled, s čím mají žáci problém. Nyní již jen potřebujeme odkaz, kterým se žáci dostanou na stránku s testy. Ten najdete pod odkazem Edit Class.

thatquiz_03

qr_thatquiz7Odkaz jsem si zkrátil pomocí služby bit.ly a vytvořil i QR kód. Příprava hotová. QR kód byl nakonec zbytečný, bit.ly kód byl pro sedmáky jednoduchý. Ještě jsem jim rozdal hesla, která jsem si předem vytiskl z Excelu.

Protože jsem nechtěl celou hodinu jen procvičovat, na posledních pár minut jsem měl v záloze aplikaci Math Planet Middle School. Obsahuje pár hezkých herních aktivit na zlomky – několik snímků je na konci tohoto článku. Aplikace je zdarma, ale vzhledem ke grafice má cca 170 MB, takže instalace před hodinou není to pravé :-). Naštěstí pomocí MDM ji můžete poslat do všech najednou i z domova.

A jak hodina probíhala? Celkem v pohodě, díky přehledu na stránce ThatQuiz, záložka Grades máte jasnou informaci o tom, jak si žáci vedou. Takže těm s nižší úspěšností jsem individuálně pomáhal. Přibližně 10 minut před koncem jsme přešli na Math Planet. V této aplikaci si musí žák vytvořit profil a pak pod odkazem Skill Tracker vybrat aktivity týkající se zlomků. Trénovali jsme zejména zobrazování na číselné ose, u ostatních je nutné ovládat alespoň základní anglická slovíčka.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.