Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Comtrend VDSL – zvýšení dosahu wifi

VDSL modem Comtrend VR-3026e je byl (a stále je) dodáván majitelům pevných telefonních linek v rámci změny technologie linky na ADSL2+/VDSL2. Jedná se o běžné multifunkční zařízení obsahující modem, router či wifi přístupový bod. Bohužel se ale jedná o model bez externí wifi antény, což negativně ovlivňuje dosah sítě.

Tento modem jsem ke své lince dostal také – a vzhledem k tomu, že můj předchozí modem externí antému obsahoval, ztráta signálu v některých místnostech v domě mi docela vadila. Problém by sice šel vyřešit zapojením samostatného AP, připadlo mi ale zbytečné nechat doma 24 hodin běžet další zařízení.

Pokusil jsem se tedy situaci vyřešit co nejjednodušším způsobem – umístěním vestavěné antény mimo tělo přístroje. Celé zařízení je koncipováno jako nerozebiratelné, naštěstí jsou ale boční krytky do těla jen zacvaknuty. S použitím tenkého šroubováku lze bočnice bez porušení vyjmout a dostat se tak k anténě. Jedná se o bočnici u tlačítka reset. Anténa je nasunuta v úchytech a přichycena oboustrannou lepící páskou. Za použití přiměřeného násilí ji lze celkem jednoduše vyjmout. Anténa je na poměrně dlouhém vodiči, takže není nutné nic přepojovat a pájet.

Ve vyndané bočnici jsem ještě vyříznul otvor, aby nebyl vodič přiliš „skřípnutý“ a anténu jsem nechal volně mimo AP.

Řešení to není zcela ideální, na internetu jsou i návody jak původní anténu nahradit konektorem pro připojení externí všesměrové antény. K tomu ale již potřebujete alespoň základní vybavení a provádíte výraznější zásah do přístroje.

Mnou popsané řešení je rychlé, celé se to dá zvládnout za pár minut. Dosah sítě v rámci domu se mírně zlepšil, signál se opět objevil na místech, kde byl s původním zařízením. Není sice tak stabilní jako dříve, ale použít se dá. Navíc v případě reklamace se dá anténa vrátit zpět do přístroje.

 

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.