Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Apple Classroom – když máte jeden iPad pro více žáků

Pokud má na vaší škole každý žák svůj iPad a s nikým jej nesdílí, nemusíte tento článek dál číst. Ale pro ty, kteří mají k dispozici jednu či dvě mobilní sady a s jedním iPadem pracují v různých hodinách různí žáci, budou se vám možná informace z tohoto článku hodit.

Nástroj Apple Třída umí rozlišit konkrétní hodiny každého učitele a pamatuje si jejich nastavení. Žák tak zadává své jméno jen jednou v první hodině a pak celý školní rok už pracuje se svým iPadem pod svým jménem. Zkusím zde popsat svou zkušenost a postup:

  1. iPady v kufru mám označeny a uloženy podle čísel. iPad 1 až iPad 30 – číslo je nalepené na zadní straně, je na ploše iPadu a v kufru jsou nalepená čísla pro jednodušší ukládání.
  2. V první vyučovací hodině si žáci rozeberou iPady a zapíší si do sešitu, který iPad mají. Ten si pak berou pokaždé celý rok.
  3. Na svém iPadu spustím aplikaci Třída.
  4. Žáci se v Nastavení připojí – postup jsem popisoval v jednom z dřívějších článků.
  5. Zde nastává hlavní „finta“ – Je nutné vypnout funkci „Použít jméno a fotografii z mojí vizitky“. Pak je možné pro každou hodinu zadat jiné jméno.

No a to je vše. V každé další hodině se už iPady k hodině učitele připojují automaticky se správným jménem. Ukázka je vidět na následujícím videu:

Toto řešení řeší pouze problém jmen žáků. Stále platí, že obsah iPadu je pro všechny žáky společný. To řeší použití nástroje Apple School Manager, Spravovaná Apple ID a nastavení iPadů do režimu Sdíleného iPadu.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.